MOBILIZACE-CIHELNA 2000 3.část – Momentky ze zákulisí a z doprovodných akcí AČR

Akce – “MOBILIZACE – CIHELNA 2000”
Den Sil územní obrany AČR

První dva díly se věnovaly průběhu ukázky fiktivního boje o Československou pohraniční pevnost K-S14 “Cihelna”. V ukázce se zúčastnilo na každé straně cca 150 dobově uniformovaných herců, kteří předvedli to, co jsme popsali v předchozích dílech, ale z bezpečnostních a technických důvodů s některými omezeními.
Například přehradná palba vytvořená imitačním materiálem nemohla být z bezpečnostních důvodů umístěna mezi účinkující, ale v dostatečné vzdálenosti od nich. Také se bohužel nezúčastnilo žádné letadlo a charakteristický zvuk bombardéru JU 87 byl pouštěn z amplionu.
Ukázka boje prvorepublikové armády proti německému wehrmachtu byl hlavním, ale ne jediným programem Dne Sil územní obrany. Kromě toho byla vystavena historická vojenská vozidla, zpřístupněna pro veřejnost byla dělostřelecká tvrz Bouda, pevnost K-S14, dále Městské muzeum a první část expozice nově vznikajícího Vojenského muzea Králíky.
Samostatný a bohatý program měla AČR. Počínal výstavou současné vojenské techniky, přes ukázku cvičení bojového umění Musado, seskok výsadkářů a končil ukázkou speciální záchranné techniky v akci.
Příprava na tuto akci trvala rok a poslední (a největší)Malebné náměstí v Králíkách kus práce se provedl týden před ukázkou. Při terénních úpravách bojiště vydatně pomohla Armáda České republiky – Síly územní obrany, zázemí pro dobové jednotky zajistilo město Králíky. V průběhu týdne se dokončovaly se vitríny do muzea, pracovalo se na terénních úpravách bojiště a okolí pevnosti, dodělávaly se kulisy např. hraniční sloup. Připravovalo se ubytování pro členy klubů vojenské historie a pro řidiče dobových vozidel. Kromě toho se dolaďoval scénář a nacvičovaly některé náročnější bojové scény. Toto vše dělala hrstka nadšenců ve svém osobním volnu a bez nároku na honorář. Málo kdo z nich spal denně víc jak čtyři hodiny a jim patří největší dík za zdárný a dobrý průběh celé akce.

V prvních čtyřech částech byly fotografie zachycující boj. V poslední části fotogalerie jsou fotografie z boje, které byly zpracovány dodatečně a fotografie z doprovodných akcí, příprav a zákulisí celé akce.

Jiří Kučera

Německé vojska útočí na Československou republiku – 1.část
Československá armáda se brání – 2.část

Video Hraniční sloup si prohlédněte zde !!
Podpořte naše snažení – reklamní bannery na tuto akci naleznete zde !!

Související články
Výběr z programu Mobilizace – Cihelna 2000
Video Mobilizace – Cihelna 2000 – pozvánka
Parním vlakem až na bojiště roku 1938…

Rozhovor na téma “CIHELNA 2000” na serveru army.cz

FOTOGALERIE

19.9.2000|