MOBILIZACE-CIHELNA 2000 2.část – Československá armáda se brání

Akce – “MOBILIZACE – CIHELNA 2000”
Den Sil územní obrany AČR

Posádky pohraničních pevností patří k elitě československé armády a tak velitel srubu
K-S14 neztrácí hlavu a jedná. Nechá nahradit ochromenou a zraněnou obsluhu zbraní pravé střelecké místnosti druhou směnou. Vystřídání a výměna poškozených zbraní (kulometného dvojčete a protitankového kanónu) proběhnou přesně podle mnohokrát opakovaného nácviku a velmi rychle. Velitel dále požádá o přehradnou dělostřeleckou palbu do bezprostřední blízkosti pevnosti. Tuto podporu mu poskytne baterie 10cm houfnic vz.38 z dělostřeleckého srubu K-Bg-S11 tvrze Hůrka. První obrněné vozy útočníka se již nacházejí v prostoru mezilehlých překážek, když srub “UHakl v přehradné palbě Cihelny” znovu zahajuje palbu.
V prvním Haklu je zasažen řidič nebo ovládací mechanismus a tak neovladatelný vůz plnou rychlostí vjíždí do protitankového příkopu, kde havaruje. Řidič druhého obrněnce sice zpozoruje nebezpečí, ale už je pozdě na jakýkoliv úhybný manévr. Po přímém zásahu začne vůz hořet a posádka se snaží z hořící pasti dostat. O ty, kterým se to podaří se postará kulomet. Přehradná palba likviduje nebo zastavuje zbylé stroje.

Útočící německá pěchota je zastavena. Ztratila svou hlavní oporu, obrněné polopásové transportéry, přehradná dělostřelecká palba rozsévá smrt a přes kulometnou palbu není možné prorazit. Posledním hřebíkem do rakve útočných plánů Praga RN s čs. pěchotou německého wehrmachtu je příjezd československé motorizované pěchoty. Ta seskakuje z nákladních vozů a ihned se rozvinuje. Navíc je pěchota v druhém sledu posílena oddíly četnictva, policie, Stráže obrany státu a Finanční stráže. Německým velitelům je jasné že prohráli, ale snaží se alespoň zajistit spořádaný ústup. Přes vražednou palbu čs. zbraní se jim to daří, zejména díky několika kulometům, které na několik okamžiků zadržely nástup čs. jednotek. Zbytky německých elitních jednotek, které se místy brání do posledního může, způsobí značné ztráty mezi československými vojáky. Ale ani tento poslední vzdor bývalých útočníků, nedokáže zastavit vítězný protiútok, který zažene přeživši německé vojáky za hranice. Vztyčením československého hraničního sloupu dojde k symbolickému obnovení suverenity státní hranice.

Jiří Kučera

Německé vojska útočí na Československou republiku – 1.část
Momentky ze zákulisí a z doprovodných akcí AČR – 3.část

Video Hraniční sloup si prohlédněte zde !!
Podpořte naše snažení – reklamní bannery na tuto akci naleznete zde !!

Související články
Výběr z programu Mobilizace – Cihelna 2000
Video Mobilizace – Cihelna 2000 – pozvánka
Parním vlakem až na bojiště roku 1938…

Rozhovor na téma “CIHELNA 2000” na serveru army.cz

FOTOGALERIE

4.9.2000|