Cihelna 2001 – další články a množství fotografií!!

Proč akce „Den Sil územní obrany – CIHELNA 2001 Králíky“

Akce „CIHELNA 2001“ byla pořádána jako připomínka 56. výročí osvobození Československa spojeneckými vojsky a ukončení II. světové války. Pořadatelé touto akcí chtějí připomenout skutečnost, že druhé světové války, tohoto nejstrašnějšího konfliktu v dějinách lidstva, se postupně zúčastnilo 61 států a bojovalo v ní přes 110 000 000 vojáků. Ztráty na lidských životech dosáhly počtu 50 000 000 lidí, z toho na frontách přes 27 000 000 vojáků.
Celý článek

Cihelna 2001 – očima příslušníka Hraničářského pluku č.6

Ve dnech 24. – 25.8.2001, poslední víkend v srpnu, proběhla v Králíkách již tradiční vzpomínková akce Mobilizace. Každý rok se na tuto akci přicházejí podívat noví diváci a organizační štáb se snaží každý rok vylepšovat scénář.
O co vlastně jde? Přemýšleli jste někdy, jak by to asi dopadlo, kdybychom se bývali v roce 1938 bránili? Jak by vlastně asi vypadal boj o opevnění? Pak se příští rok přijeďte do Králík podívat. A o co jste přišli? Představte si malý, bezvýznamný hraniční přechod poblíž městečka Králíky, střežený četníky a příslušníky finanční stráže.
Celý článek

Jak by asi prožil boj voják na Československé a Německé straně, kdyby …?

“Je ráno 29.října 1938. Noc nestála za nic. Od jedné hodiny v noci do půl páté ráno jsme odráželi útoky německých parašutistů. Pravda, největší nápor byl u druhé roty, ale i my jsme museli být ve střehu. Tak je to tady – válka! Poté co jsme odmítli Mnichovský diktát a celému světu ukázali, že svoji vlast budeme bránit proti všem, se Hitler naštval a poslal na nás svůj Wehrmacht. Tak jsme spoléhali na Francii a ta se na nás nakonec vykašlala! Nevadí, ubráníme se sami! Škoda jen, že nejsou pevnosti dobudované, budeme to mít o něco těžší. Stihli jsme včas mobilizovat a jsme připraveni. Máme skvělé zbraně, pohledem jsem přejel po svém lehkém kulometu ZB26, a odhodlání bránit vlast. Jen ať náckové přijdou, my jim ukážem!

“Dnes je 29.října 1938, ležím se svojí údernou četou v lesíku u Německo – Československých hranic. Je ještě tma. Vzpomínám na nástup do armády, na tvrdá cvičení s obrněnou technikou, na divoké oslavy s kamarády a na spoustu dalších věcí, které se udály, než jsem zalehnul v toto zatraceným lese.
Kdyby ti zpropadení Češi přijali Mnichovskou dohodu, nemuseli bychom teď tady ležet a čekat na povel k útoku.
Celý článek

Cihelna 2001 – pohledem člena KVH NORD SEVER

Očima účastníka vám přináším dojmy z této akce.
Náš klub KVH NORD SEVER z Chomutova, kterého jsem členem, byl na tuto akci pozván do volného boje. Jednalo se o ukázku, jak by to mohlo vypadat v roce 1938, kdyby naše Československá armáda bránila svou vlast.
I když vzdálenost akce mnohé členy odradila, pevné jádro klubu, kteří dělají jednotku Wehrmachtu, vyjelo v pátek brzy ráno, aby dorazilo na místo kolem poledního. Byli jsme zaregistrováni a ubytováni, spalo se v tělocvičně školy, která je propůjčována na tuto akci pořadatelům.
Celý článek

Související články:
Výběr z programu Den Sil územní obrany – Cihelna 2001

16.10.2001|