Cihelna 2001 – pohledem člena KVH NORD SEVER

Očima účastníka vám přináším dojmy z této akce.
Náš klub KVH NORD SEVER z Chomutova, kterého jsem členem, byl na tuto akci pozván do volného boje. Jednalo se o ukázku, jak by to mohlo vypadat v roce 1938, kdyby naše Československá armáda bránila svou vlast.
I když vzdálenost akce mnohé členy odradila, pevné jádro klubu, kteří dělají jednotku Wehrmachtu, vyjelo v pátek brzy ráno, aby dorazilo na místo kolem poledního. Byli jsme zaregistrováni a ubytováni, spalo se v tělocvičně školy, která je propůjčována na tuto akci pořadatelům. Dostali jsme stravenky takže nám už nic nescházelo abychom už převlečeni vyrazili do prostoru ukázky a nacvičili jsi postup akce na Sobotu. Díky počasí, které nám přálo až moc jsme se koupali v potu, ale přesto jsme poctivě nacvičovali aby hlavní program akce byl bez jediné chybičky. Nácvik trval až do večera kdy jme toho mnozí měli plné zuby tak jsme byli rádi, když jsme dorazili do tělocvičny a sundali věci, které se daly ždímat.

Večer jsme se šli podívat na doprovodný program na náměstí v Králíkách kde bylo představení rytířů a historického šermu .
Poté jsme po namáhavém dni byli rádi, že se mužem zapnout do spacáků a nikomu ani nevadila tvrdá parketová podlaha. Ráno v 6:00, byl budíček rozcvička a pak nástup na snídani.

Po jídle jsme již netrpělivě pochodovali do prostoru seřadiště pro jednotky Wehrmachtu, která se připravovala na útok na České opevnění. Zatím lidé si mohli prohlédnout ukázky techniky a výcviku dnešní České armády, která tuto akci zaštítila v rámci spolupráce mezi dnešní Armádou a Kluby vojenské historie.

Útok začal přesně v 10:00, kdy jednotky Freikorpsu přepadly Českou hraniční stráž a obsadili hraniční přechod a část okopů. Až když dorazila posila v podobě Českého Četnictva a posílila pohraničníky, byli odraženi a s těžkými ztrátami se museli stáhnout .
Čeští vojáci zatím opevňovali své postavení. Německá vojska použila dělostřelectvo a minomety, které měly za úkol vyřadit těžce opevněné bunkry Čechů bránící tento usek hranice.
A připravovala se na obsazení bunkrů v tomto prostoru, které byly chráněny ostnatými překážkami a zátarasy.

Na německé straně se sjelo mnoho překrásné dobové techniky takže diváci se měli opravdu na co těšit mohli vidět i raritu v podobě 20mm. kulometu, který přivezli členové Francouzkého klubu Vojenské Historie a mnoho jiných zajímavostí např. protitankové dělo ráže 88mm. Dalším překvapením byla účast Německého Klubu Vojenské Historie.

Po této palbě, kterou pro diváky podobě výbušek připravili vojenští pyrotechnici, vyjely do prvního útoku jednotky Wehrmachtu podpořeny obrněnými vozy a motorkami. Pomocí žebříků, které byly přeloženy přes ostnaté zátarasy, se útočná jednotka dostala až k okopům Českých vojáků, kde propukl boj muže proti muži.
Zatím za podpory palby protitankového děla a těžkých kulometů se obrněnce dostaly k opevněným bunkrům vypadalo to, že již nic nemůže odvrátit prohru obránců, protože byl do boje nasazen druhý sled který měl obránce úplně rozdrtit. Pak ale přišel zvrat, jedno z obrněních vozidel bylo vyřazeno a příjezd posil otupil postup, poté Čeští vojáci vyrazili do protiútoku a postupně vytlačovaly nepřátelské jednotky za hraniční kameny zpět do tehdejšího Německa, přispělo k tomu, že se opět zapojily do boje kulomety v bunkrech, které sevřely Německé jednotky do křížové palby a po takovéto palbě o ztrátách musely útočníci ustoupit. Boj trval skoro dvě hodiny a diváci se určitě nenudily.

Tak jsme prožili první ukázku a těšili se na oběd a na ukázku odpolední která byla naplánována na 15.hod mezitím diváci mohli vidět seskok parašutistů, vzlet bojového vrtulníku MI 24 a na obloze se předvádělo motorové rogalo.

Oběd přišel k duhu, ale hlavně jsme museli doplnit tekutiny protože při 30 stupních tepla se člověk trošku zapotí. Po jídle jsme se ještě na korbě obrněného vozu zúčastnili přehlídkové kolony historických vozidel před hlavní tribunou. V 14:30 jsme již vyrazili na seřadiště pro přípravu další ukázky a dozvěděli jsme se, že nás má přijít navštívit Generál Šedivý který naší první ukázku sledoval.
A opravdu po chvíli se tam dostavil a všem poděkoval za to jak prožíváme tuto akci a jakým profesionálním přístupem jsme se zhostili této ukázky.

Takto jsme prožili i druhou ukázku, která se ještě trochu protáhla,
přibylo více soubojů a taktických manévrů pro zpestření. Po skončení nám byl při nástupu před tribunou přečten rozkaz ministra, Armády České Republiky, který nám poděkoval, odměnou nám byl obrovský potlesk asi 15 000 diváků, kteří se na tuto akci přišli podívat.

Pak nastalo loučení z novými i starými kamarády a příprava na odjezd do svých domovů, někdo jel hned, ale ti co to měli dál raději zalehli a odpočatí vyrazili až ráno. Tímto bych chtěl poděkovat organizátorům akce, že se o nás dovedli tak dobře postarat a zorganizovat tuto akci tak, že se člověk ani chvilku neměl čas nudit.

I takto se dá prožít jeden víkend, který přinese mnoho nových přátelství a zážitků na které se jen tak nezapomíná. Nejsou jen lidé co prožijí svůj život nadarmo, stále ještě jsou lidé kteří chtějí ukázat něco z historie a připomenout v jaké těžké době se tenkrát žilo a jak to mohlo vypadat kdyby vše bylo jinak.
Doufám že vás můj článek zaujme, těším se na další pokus popsat vám něco zajímavého co se dá prožít o víkendu.

Petr Hailey

Ps: Pokud byste měli zájem o více informací o našem klubu KVH NORD SEVER mužete se podívat na stránky http://www.hyperlink.cz/kvh-chomutov/

Zpět na seznam článků.

FOTOGALERIE

28.8.2001|