26. srpna 2001 skončil v Králíkách již čtvrtý ročník velké vojensko-historické akce, nazvaný Den Sil územní obrany – Cihelna 2001 Králíky. V současné době probíhá vyhodnocení celé akce, podrobněji budeme zájemce informovat během následujících týdnů. Nyní alespoň pár základních údajů:
Na akci se podílela, jako každý rok, celá řada subjektů. Město Králíky, Armáda ČR, Vojenské muzeum Králíky, Muzeum čs. opevnění – dělostřelecká tvrz Bouda a Vojensko – historický klub ERIKA Brno s Klubem vojenské historie HP 19. Na vlastním provedení akce se rovněž podílelo několik desítek různých složek a útvarů AČR a téměř čtyři desítky klubů vojenské historie a historických vojenských jednotek.
Myslíme si, že úsilí, které organizační štáb ve spolupráci s profesionály a dobrovolníky vynaložil, nebylo marné.
Počasí přálo letos především divákům, méně již účinkujícím. V sobotu se na „bojišti“ vyšplhaly teploty na slunci ke 40°C! Jak bylo bojovníkům ve tmavých a navíc vlněných uniformách si každý může představit. Boje se v dobových kostýmech letos zúčastnilo 260 účinkujících. Na ploše bylo značné množství techniky – tři kolopásové obrněné transportéry, tři nákladní vozidla, tři kanóny, dva minomety, více než desítka kulometů, motocykly a kola, atmosféru dotvářela i civilní historická vozidla. Velkou atrakcí byl na čs. straně nasazený kůň jménem Elegán, který se svým dobově oděným jezdcem ztvárňoval nebojácně i za nejtěžší palby jízdní spojku.
Ve Vojenském muzeu Králíky a v rolích pořadatelské služby pomáhalo více jak 60 lidí, kolem 25 osob bylo dobově uniformovaných. Předváděli zde v rámci „malého Spojeneckého tábora“ život vojáků US Army, Britů, Kanaďanů, Belgičanů, sovětských vojáků a pozornému oku diváka jistě neunikli příslušníci Skotské gardy v sukních. Nejatraktivnějšími herci byli hosté z Francie, Německa, Belgie a Holandska. Pozornému uchu diváka jistě neunikl neobvyklý francouzský jazyk, kterým se herci dorozumívali.
Naše současná armáda byla během přípravy i vlastní akce zastoupena ještě početněji. Celkově se za AČR účastnilo akce Den Sil územní obrany – Cihelna 2001 Králíky 451 osob, 98 různých vozidel a tři vrtulníky. Další techniku předváděli vystavovatelé. Nejen odborník ocenil v expozicích vystavovanou supermoderní techniku, mnohdy teprve procházející vojenskými zkouškami. Na jeden den se tak do Králík dostavily i ty nejmodernější technologie. Kromě statických ukázek mohli diváci shlédnout dynamické ukázky práce příslušníků a techniky Záchranných a výcvikových základen Sil územní obrany (požární tank, vyprošťovací vozidla, záchranný vrtulník, …) ukázky vozidel značky Tatra, Land Rover a Uaz, ultralehké průzkumné prostředky. Na výstavní ploše nechyběla pověstná samohybná kanónová houfnice Dana, raketomet Grad a průzkumný komplet Sněžka. Rozsáhlé a zajímavé expozice měly na ploše Velitelství Logistiky AČR, Vojenské opravárenské závody, Vojenská policie, Vojenská zdravotní služba a mnoho dalších.
Kromě prezentací odvedla AČR i obrovský kus práce na přípravě „bojiště“ a obnově již zaniklých částí překážkového systému.
Potěšitelné bylo, že je o tuto akci čím dál větší zájem lidí z celé republiky i ze zahraničí. K tomu pomáhá zejména věhlas akce a v drtivé většině kladné ohlasy na ni. Ve srovnání s předchozími ročníky byla o mnoho lepší bojová ukázka např. svojí dynamikou boje a rozlohou jeviště, které bylo letos rozšířeno. Přibylo o mnoho více prezentací Armády ČR. Králíky navštívili významní hosté, včetně náčelníka generálního štábu generálporučíka Ing. Jiřího Šedivého, který promluvil k účinkujícím. Mezi vzácnými hosty byli i vojenští a letečtí přidělenci Rakouska, Ukrajiny, Holandska, Číny a Ruska.
Atraktivní novinkou byly „malý Spojenecký tábor“, nové exponáty ve Vojenském muzeu Králíky, nové expoziční tabule, rekonstruované pancéřové dveře a provizorní maketa pancéřového zvonu na pěchotním srubu K – S14 U Cihelny.
Tradiční byl zájem o návštěvy pevnostních objektů. Přístupna byla tyto muzea a památníky:
Dělostřelecká tvrz BOUDA (v sobotu zvláštní autobusová linka Králíky – Bouda, kompletní prohlídky podzemí a bojových objektů během všech tří dnů)
Pěchotní srub K – S5 U potoka (nové výstavy, videoprojekce, nová naučná stezka)
Pěchotní srub K – S8 U nádraží (výstava současné vojenské techniky chem. vojska AČR)
Pěchotní srub K – S14 U Cihelny (pamětní deska čet. A. Hrada, postupná rekonstrukce)
Pěchotní srub K – S32 Na růžku (nově zpřístupněný objekt s výstavami)
Dělostřelecká pozorovatelna K – S12b Utržený (daleký rozhled, originální pancéřový zvon)
Lehké objekty vz. 37 typ A č. 112, 111 a 49 (dokončena část rekonstrukce, na akci vybaveny)
Městské muzeum Králíky (několik tématických expozic, také o čs. armádě v r. 1938)
V rámci akce proběhly tři autogramiády, v prodeji bylo několik nových titulů s tématem vojenské historie a nová série pohledů.
Celá akce se obešla bez těžšího zranění a bez jakýchkoliv vážnějších incidentů. Zájem médií byl obrovský, o čemž svědčí i více než minutový šot v hlavním zpravodajství na ČT 1. O městu Králíky se v sobotu dozvědělo několik milionů lidí. A to nás jako pořadatele těší nejvíce.
Ing. Martin Ráboň
DALŠÍ ZAJÍMAVÉ PŘÍSPĚVKY S TÉMATEM CIHELNA 2001 NALEZNETE ZDE!
Fotografie k akci “Cihelna 2001” poskytli Rudolf Kolčava a Michaela Dvořáková.