Vojensko-historická akce Cihelna 2010 – bojové ukázky

Tak je zase jedna Cihelna za námi. Tento rok jsme si hlavní bojovou ukázkou opět připomněli události roku 1938. Divák mohl vidět ukázku s náměty “Jak to bylo v roce 1938” a “Jak to mohlo být”. Tyto ukázky byly předvedeny opět dvakrát. Pro nás Němce byly ukázky o to náročnější, že jsme museli předvést ještě boj proti sovětské armádě v Ostravské operaci roku 1945. Ve zkratce teď popíšu jednotlivé scénáře.

Ukázka “Jak to bylo” začíná ukázkou života v pohraničí v roce 1938. Situace začíná být napjatá s příjezdem agitační skupiny z Německa. Na nepovoleném shromáždění jsou pronášeny projevy proti Republice československé. Hlídka policie se snaží mítink rozehnat, ale jsou ze schůze vyhozeni. Policejní hlídka přivolává posily a jízdní hlídku. Ta shromáždění rozežene. Mezitím je na hranicích zachycen pašerák zbraní a když je prováděn vesnicí, proběhne jeho násilné osvobození a Němci se vyzbrojují schovanými zbraněmi.

Vyženou Čechy z vesnice a začínají ji opevňovat. Přijíždějící pohotovostní oddíl je zmasakrován kulometem, který jednotky Freikorps dosud skrývaly. Posila vojáků spolu s jezdci na koních obklíčí vesnici a donutí Freikorps k útěku do Německa. Poté je vyhlášena mobilizace a následuje podepsání Mnichovské dohody. Německá armáda se nasouvá do pohraničí, kde přebírá území. Mladý zapálený četník neunese hanbu Mnichova a spáchá sebevraždu. Češi opouštějí pozice a Němci zabírají pohraničí.
Ukázka “Jak to mohlo být” začíná německým útokem na hranice Republiky československé. Němečtí průzkumníci dobyjí hraniční přechod a Němci přisouvají posily včetně děla ráže 88. Němečtí vojáci útočí za podpory těžkého dělostřelectva. Německý útok rychle dosahuje protitankového příkopu. Ve vesnici obkličují jednotky československé armády a policie, jež se odmítají vzdát. Němci vyčleňují pouze některé jednotky na dobytí vesnice a hlavními silami pokračují v útoku. Češi zahajují těžkou dělostřelbu, která masakruje útočící Němce – ti se za velkých ztrát stahují zpět k hranici. Nakonec Češi obnovují statní suverenitu a boje končí příměřím.

Ukázka z roku 1945 je zahájena ruským průzkumem, který překvapuje Němce ve vesnici. Ti jsou zahnání do okopů za vesnicí. V té chvíli zahajují Němci protiútok – dva hakly a Sdkfz 222 zaženou průzkum a obnoví obranu vesnice. Rusové znovu zaútočí za podpory tanku T-34 a po těžkém boji vesnici dobývají. Tank samostatně zaútočí na německé pozice a je německým tankoborníkem zničen. Rusové přisunou všechny své síly a nezadržitelně postupují na německé pozice, jež nakonec dobyjí.
Jak jsem už psal, německý voják musel zvládnout za jeden den pět bojových ukázek, které trvaly dohromady něco kolem tří hodin. Připočteme-li k tomu i páteční generálkové ukázky, dostal se německý voják osmkrát do boje. K tomu si domyslete teploty nad 30 stupňů Celsia a můžete si představit, jak náročná tato Cihelna byla. Přesto však účastníci akce prokázali, že ani velké fyzické vypětí je nemůže odradit od předvedení kvalitní bojové ukázky. Všem, jež se na této Cihelně podíleli, patří velké poděkování za jejich nadšení a profesionalitu, s níž zvládli tento rok na Cihelně.

Michal Krišťál

Fotografie laskavě poskytla Michaela Wecker.

FOTOGALERIE

9.10.2010|