Vánoční dárek – dokument Krysy pouště

Boje o severoafrický přístav Tobruk se nesmazatelně zapsaly do historie československého zahraničního odboje díky rozhodnutí britského velení nasadit na tento nesmírně exponovaný úsek fronty přes 600 vojáků Čs. pěšího praporu 11 – Východního, který v té době už téměř rok na Středním východě úspěšně po boku Spojenců bojoval. Jen ten, kdo ví, jak životně důležité bylo na sklonku roku 1941 pro Anglii udržení Tobruku, si uvědomuje obrovskou důvěru, již britské velení v naše vojáky cítilo.

A skutečně, Čechoslováci důvěru Angličanů nezklamali. V mimořádně nepříznivých podmínkách života v obležené pouštní pevnosti obstáli a spolu s ostatními jednotkami v perimetru se dočkali příchodu hlavních britských sil, které konečně nepřátelské obklíčení po osmi měsících prolomily. Po třech letech války šlo o vůbec první město, které dosud stále vítězící německé Wehrmacht odolalo a tak kromě vojenského vítězství zůstal Tobruk navěky symbolem naděje, oním koncem začátku a ukázkou, že silám Osy se dá nejenom ubránit, ale že je lze i porazit.

Tento dokument vznikal v letech 1998-2008 v ryze amatérské produkci s vědomím, že je nutné zachovat svědectví mužů, kteří bojovali za Československo daleko od domova, hrdých Krys pouště.

24.12.2017|