Útočná puška CZ805 Bren vs. Bren Mk.I v TM Brno

V sobotu 18. února 2012 proběhla v Technickém muzeu Brno veřejná prezentace nové útočné pušky CZ805 Bren a dalších moderních zbraní z dílny České zbrojovky Uherský Brod.

CZ805 Bren se svým názvem hlásí k tradici svého slavného předchůdce, lehkého kulometu Bren konstruktéra Václava Holka, vyráběného za války licenčně ve Velké Británii a v Kanadě. Právě možnost porovnat konstrukce obou “brenů”, které od sebe dělí bezmála 80 let, byla důvodem, proč jsme byli na tuto prezentaci pozváni i my s naším kulometem Bren Mk.I z roku 1943.

Vlastnosti, vzhled i výkony obou zbraní jsou samozřejmě zcela rozdílné a nakonec i jejich bojové určení je jiné, přesto se domnívám, že “konfrontace” “dědečka” a “vnoučka” byla pro návštěvníky výstavy velmi zajímavá a poučná.

Rovněž naše historické uniformy Čs. smíšené a Čs. samostatné obrněné brigády v sále zajímavě kontrastovaly s moderními uniformami vojáků AČR a studentů Univerzity obrany, která se také prezentace účastnila s cvičnou laserovou střelnicí.

Pro informaci uvádím srovnání základních TTD obou zbraní:

Bren Mk.I CZ 805 Bren
typ lehký kulomet útočná puška / karabina
princip činnosti odběr plynů odběr plynů
délka 1156 mm 915 / 780 mm
délka hlavně 635 mm 360 / 277 mm
hmotnost 10.35 kg 3.5 / 3.4 kg
zásobování zásobník, 30 nábojů zásobník, 30 nábojů
kadence 530 ran/min 760 ran/min
ráže .303Brit (7.7x56mm) 5.56x45NATO/7,62×39/alt.6.8×48
účinný dostřel 1700 m 500 m

 

U pušky CZ805 upoutá především zajímavá modulární konstrukce, která umožňuje rychlou změnu ráže dle potřeby konkrétního bojiště a do budoucna zajišťuje zbrani možnost relativně snadného přechodu na nově vyvíjený náboj střední balistické účinnosti. Výhodou je i možnost použití standardních zásobníků pro americkou pušku M16.

Ke zbrani byl vyvinut rovněž jednoranný podvěsný granátomet G1, ke kterému směřuje naše jediná “amatérská” výtka – granátomet nemá aretaci v otevřené poloze, což může dle našeho názoru způsobovat jisté komplikace při nabíjení, zejména v nestandardních podmínkách.

Zbraň celkově působí kvalitním, moderním dojmem a nezbývá než veřit, že se stane úspěšným pokračovatelem slavného jména BREN.

Kromě CZ805 měli zájemci možnost si prohlédnout i další zbraně z České zbrojovky Uherský Brod, z kterých bych zejména vyzdvihnul kompaktní samopal CZ SCORPION EVO 3 A1, nástupce populárního Škorpiona, který příjemně překvapil svou dobře promyšlenou ergonomií i tvary – na první pohled i úchop velmi příjemná zbraň.

O prezentaci byl ze strany veřejnosti po celý den velký zájem a my věříme, že jsme naší přítomností návštěvníkům připomněli, že s BRENem se nepotkají naši vojáci poprvé až teď v 21.století, ale že ho úspěšně používali už příslušníci československé exilové armády za 2. světové války např. při obraně Tobruku nebo obléhání Dunkerque.

Petr Březina

FOTOGALERIE

24.2.2012|