Upoutávky – natáčení Osudové okamžiky 21.8.1969 otřásly Brnem!

Na Moravském náměstí se dal do pohybu dav studentů a různých lidí kupředu proti kordonu příslušníků Veřejné bezpečnosti a Lidových milicí už kolem desáté hodiny ranní, tento výjev ve středu dne 27.3.2002 byl natolik sugestivní, že se lidé zastavovali a vzhledem k tomu, že úzký filmový štáb Ostravské televize byl vskutku malý, tak někteří nabývali dojmu, že jde o demonstraci a velkým obloukem zrychlujíce svůj krok obcházeli dav.
Sami jsme v nepohodlných stejnokrojích pod pokyny pana režiséra cítili, že je to věc stále živá a velmi smutná. Dostali jsme tentokráte s naší skupinou možnost ztvárnit nešťastnou událost ze srpna 1969. Tušili jsme, že to nebude vůbec jednoduché. Tato rekonstrukce byla už jen ozvěnou onoho osudného dne….

Stále je v živé paměti některých Brňanů osudný den 21.8.1969, kdy se konalo protestní shromáždění u příležitosti okupace Československa armádami Varšavské smlouvy. Zemřela při nich na dnešním Moravském náměstí osmnáctiletá učnice Danuše Muzikářová. Demonstrace za napjaté atmosféry v tehdejší společnosti probíhaly celý den. Demonstranti byli za asistence vodního děla, slzného plynu a obušků vytlačeni ze středu města, které bylo obsazeno příslušníky Lidových milicí a SNB. Asistovali dále i vojáci základní služby ČSLA. Kolem 17.30 se ozvala střelba, někdo v davu zakřičel „Bacha, jsou to ostrý!“. Lidé začali utíkat ke kinu Scala (Moskva), aby se skryli za domy. Na zem však upadla dívka, jako by jí něco srazilo ….
Jaká byla pravda ? Co se tehdy vlastně stalo? Ač nejsme pamětníci této události, byli nám svěřeny některé role v dalším dílu cyklu Osudové okamžiky, připravovaného tvůrčí skupinou Bělohlavý – Daník z České televize Ostrava.

Natáčení bylo náročné a trvalo celý den, aby dokument mohl být proložen dobovými i hranými sekvencemi. I my s napětím očekáváme, zda-li další díl tohoto cyklu České televize přinese alespoň některé odpovědi vztahující se k této události, která zasáhla životy mnoha lidí v Jihomoravské metropoli.

Zpracoval: R.Sicha

Autorkou fotografií je M.Tomášková

10.4.2002|