TATRA 805, se kterou jsme uskutečnili Expedici Ukrajina 1996, stále existuje!

Je tomu už více než 10 roků, co jsme se rozloučili s naší Tatrou 805. Vozidlo nám dobře posloužilo při Expedici Ukrajina 1996, ale bohužel absence dílny a vhodné garáže nás značně omezovala v možnostech údržby a proto jsme se posléze s těžkým srdcem rozhodli Tatru prodat. O jejím dalším osudu jsme od prodeje v roce 1997 neměli žádných zpráv, ale doufali jsme, že novému majiteli dobře slouží a že se o ni také dobře stará.
O to větší bylo naše překvapení, když se nám před pár týdny ozval pan Jansta z Liberce, že si koupil Tatru T805 radiovůz a že je to určitě náš bývalý expediční vůz. A skutečně – pan Jansta se nemýlil, je to opravdu on.

Bohužel deset let pod širým nebem a nulová péče předchozího majitele se na něm těžce podepsala. Sice jezdí, ale moc nebrzdí, teče z něj olej a koroze rovněž značně postoupila. Ale štěstí pro T805 je, že pan Jansta je velký fanda vozů této značky a tak chystá celkovou opravu a rekonstrukci automobilu. A navíc je nový majitel nejenom fanda Tatrovek, ale i fanda do historie, a to zejména do čs. předválečného opevnění. A protože navštěvuje pevnosti nejenom v ČR, ale i za hranicemi – viz pár fotografií z jeho cesty na systém pevností v okolí polského města Lubrza – určitě se mu může Tatra hodit. Ostatně to byl také jeden z důvodů, proč si radiovůz pořizoval.
Je tedy velká pravděpodobnost, že s s naší bývalou T805 zase někde setkáme, a to dokonce ve spojitosti s vojenskou historií.

Nám, bývalým uživatelů „osmsetpětky“ nezbývá, než popřát panu Janstovi hodně trpělivosti a zdaru při rekonstrukci a hodně zábavy a kilometrů bez poruchy s jeho (staro)novou Tatrou!
Ať slouží!

Jiří Kučera a Petr Březina
Účastníci “Expedice Ukrajina 1996”

24.3.2008|