Taktický výcvik Universal Carrier

Poté, co jsme byli v červnu nasazeni během operace Dragoon jako obrněná pěst invazních sil a skončili jsme sami uprostřed jihofrancouzského vinohradu obklopeni kromě nezralých hroznů už jen německými kulometčíky, usoudili jsme, že jisté prohloubení znalostí v oblasti taktického nasazení carrieru by nebylo na škodu.

V první fázi jsme se zaměřili na drill samotné osádky carrieru, v dalších krocích budeme na Petrželové občině pokračovat s doprovodnou pěchotou.
První listopadový víkend, vybraný pro cvičení, se ukázal jako vynikající volba, hned od pátečního večera totiž začalo pršet. Přesun noční krajinou v dešti jen se zacloněným blackout reflektorem tedy nepostrádal prvky adrenalinu. Poněkud navlhlí jsme dosáhli prostoru nočního bivaku, postavili přístřešek pro nás i Drsňáka a zažehli lampu i vařič. Zbytek večera jsme strávili odbornou diskuzí, tak, abychom byli ráno čilí a plně připravení k plnění úkolů cvičení.
Ráno kupodivu nepršelo, po vydatné snídani ze zásob Pte. Junipera jsme se tedy mohli věnovat jednotlivým bodům výcviku:

Carrier – mounting and dismounting with/without the arms, maintenance
• Bren – application of the fire, gun laying, bipod/tripod, maintenace
• 2“ mortar – application of the fire, high/low angle, types of ammo, maintenance
• Infantry training – use of the carriers, tactical driving, carriers on the move, carriers in advance, carriers in the withdrawal, acting under the fire, mounted action, dismounted reconnaissance, anti-aircraft drill

Vzhledem k tomu, že výcvikovou příručku zapomněl velitel doma, byla to opět poněkud výzva, ale s nasazením pověstné mušketýrské improvizace jsme všechny překážky překonali a docvičili se úspěšně až k večeru. K bivaku jsme využili osvědčené místo z loňského výcviku, tentokrát ovšem vylepšené vztyčením přístřešku Mk.2, který dle oblíbeného „Průvodce civilisty zákopovou válkou“ překonává užitné vlastnosti typu Mk.1 až o 69%. Jak se dalo čekat, plodná diskuze o přístřešku i jiných tématech se opět protáhla do pozdních nočních hodin.

Bohužel k ránu zřejmě nějaký sabotér infiltroval náš kemp a vylil obsah lampy do bedny s proviantem, takže k snídani jsme, jako praví tankisté, měli ke kávě loupáčky s benzínem.
Kromě okamžitého zákazu kouření tato politováníhodná událost přinesla ještě jisté zdravotní konsekvence, což nastolilo palčivou nutnost dovybavit inventář Drsňáka při nejbližší příležitosti i taktickou polní toaletou.

Po návratu do kasáren nás už čekalo jen obligátní vysušení a odbahnění a brzy jsme směřovali k domovu. Jen všudypřítomný pach benzinu nám ve voze připomínal právě skončené cvičení a explozivní snídaňové menu.

Zapsal Pte. H. E. Gripweed, obrázky poskytli Pte. Juniper, Pte. Bliss, Pte. Gripweed

FOTOGALERIE

VIDEO

 

11.2.2019|