Stavba repliky skládacího kajaku Commandos Cockle Mark 2

(Semi-Rigid Two-Seater Collapsible Canoe)

Na první pohled působí možná zvláštně, že v prostředí českého reenactmentu, nabitého k prasknutí různými příslušníky Commandos, SAS, parašutisty a jinými elitními vojáky, se do výroby a používání repliky útočného kajaku, jedné z tajných zbraní speciálních jednotek Jeho Veličenstva, pustí zrovna obyčejná pěchota, která by měla spokojeně šlapat bláto a s nábožnou úctou sledovat hrdinské akce svých drsných spolubojovníků, kteří se začerněnými obličeji rozsévají děs v týlu nepřítele.

Kdo ale sleduje akce 12. čety, zná náš veskrze kladný vztah k obojživelným operacím a vodnímu živlu vůbec. Výroba zmenšeného výsadkového člunu LCA a jeho nasazení při akcích typu Vylodění hovoří za vše a i když v našem suchozemském státě by se pravděpodobně do podobného podniku pustil jen blázen, my jsme se o to před pár lety pokusili. V tomto světle jeví se pak jistě snaha o výrobu skládacího kajaku zcela logickou a “normální”. Navíc, řečeno slovy klasika, “Když to neudělá nikdo jinej, tak musíš…”

Britské speciální síly používaly za války celou škálu různých kajaků a kanoí, často značně bizarních konstrukcí a vzhledu. Naším primárním cílem byla výroba repliky kajaku použitého při známé “Operaci Frankton”, čili typu Mk.2.

Mk.2 byl ve své podstatě dvoumístný skládací kajak s pevným dnem i palubou a boky z plachtoviny. Tím se značně lišil od předcházejícího typu Mk.1, který vycházel z klasické konstrukce civilního skládacího kajaku firmy Folbot. Netradiční konstrukce Mk.2 s plochým překližkovým dnem byla zvolena z nutnosti snížení rizika protržení dna kajaku o ostré kameny během přistání v mořském příboji, případně při přetahování lodě přes mělčiny za odlivu (obě tyto situace byly v průběhu operace “Frankton” očekávané a konstruktéři se na ně snažili lodě připravit).

Během transportu na místo akce v podpalubí ponorky byly povoleny aretační výztuhy a paluba a dno byly stlačeny k sobě. Celý kajak tak zabíral ve složeném stavu na výšku necelých 10 cm, což bylo, vzhledem k velmi omezenému úložnému prostoru, zcela zásadní. V okamžiku vylodění pak stačilo pouze zaaretovat výztuhy, složit rovněž skládací vlnolamy a kajak byl připraven k akci. Celá operace byla relativně jednoduchá a časově nenáročná, což byla opět, z důvodu nutnosti rychlého nočního výsadku v nepřátelských vodách, klíčová vlastnost.

I přes neobvyklou konstrukci s plochým dnem měl Mark 2 slušné nautické vlastnosti a během operace “Frankton” se plně osvědčil. Posléze vznikly ještě vylepšené trojmístné varianty Mk2* a Mk2** a dále se už konstrukce útočných kajaků ubírala jiným směrem. Případným zájemcům o tuto problematiku doporučuji publikaci “The Cockleshell Canoes, British Military Canoes of World War Two” od Quentina Reese, ve které naleznou množství detailních informací o všech vyvíjených typech.

Naší ambicí nebylo postavit přesnou repliku typu Mk.2, což by ani nebylo dost dobře možné, neboť kompletní plány se nedochovaly a existuje pouze několik ( šest) vesměs po válce upravovaných originálů, ale kajak podobný rozměry, vlastnostmi a vnějším vzhledem. Speciálním požadavkem pak byla možnost složení lodi a její transport v osobním automobilu. Pro přestavbu posloužil trup skládacího kajaku Kolibri “Urahn” z produkce firmy Mathias-Thesen-Werft Wismar. Přestože starý bezmála 50 let, kajak byl v relativně dobrém stavu a jeho silueta i rozměry odpovídaly předloze.

Byla provedena kompletní repase dřevěné kostry a pádel, zesílení plachtovinové obšívky další vrstvou a výroba kompletně nového překrytu paluby včetně vlnolamů, madel a dalších doplňků. Závěrečnou operací pak byla aplikace dvoubarevného maskovacího nátěru v odstínech Admiralty Grey.
Po provedení zkoušek na vodě v září 2009 se loď ukázala stabilní a lehce ovladatelnou a po několika drobných úpravách byla použita při dalším ročníku reenactmentové akce “Operace Frankton” na konci listopadu 2009, kdy se i s těžkou zátěží a v náročných podmínkách plně osvědčila. Věříme, že nám bude spolehlivě sloužit i nadále.

Pte. Harry E. Gripweed
4th batt. of Musketeers

Srovnání takticko-technických dat originálu a repliky:

Originál Mark2  Replika Mark2 
Délka  15 ft (457 cm) 14.8 ft (450 cm)
Šířka 28.5 in (73 cm) 30 in (76 cm)
Výška 12.5 in (32 cm) 11 in (28 cm)
Ponor 6 in (15 cm) 6 in (16 cm)
Hmotnost prázdná 90 lb (41 kg) 68 lb (31 kg)
Nosnost 480 lb (218 kg) 386 lb (175 kg)
Posádka 2 2
Maximální rychlost 5 uzlů (9.3 km/h) 4.5 uzlu (8.3 km/h)
Cestovní rychlost 2.5 uzlu (4.6 km/h) 2.5 uzlu (4.6 km/h)

FOTOGALERIE 

23.12.2009|