Slavkovská návštěva v mateřské školce

Bitva u Slavkova, děti a VHK Erika

Začátek prosince je již tradičně oblíbenou dobou pro každého milovníka Napoleonských válek – v obci Tvarožná se totiž každoročně koná rekonstrukce slavné Bitvy u Slavkova z roku 1805. Jelikož se mezi členy našeho klubu nachází několik nadšenců, kteří se této akce již mnoho let účastní, vymyslel Bruno na letošek zajímavý plán. Půjdeme předvést carského vojáka a markytánku dětem do mateřské školky v Tvarožné.

Plán byl s nadšením přijat a v pátek ráno před bitevním víkendem jsme vyrazili. Mimo ruského vojáka z Apšeronského pluku a markytánky jsme dětem na pobavení vzali i pár dobových kostýmů, které nám laskavě zapůjčila Agentura REX.

Musím říct – očekávala jsem, že děti budou mít radost a voják je zaujme, ale nadšení, které nastalo po Brunově příchodu, mě opravdu překvapilo. Děti se okamžitě kolem něho shlukly a obdivovaly a osahávaly každý kousek výzbroje a výstroje, velký úspěch měla zejména křesadlová puška – i když ji naráz muselo držet šest dětí, aby ji vůbec unesly.

Když se děti nabažily vojáka, vytáhli jsme kloboučky a vojenské čepice a nastal ten pravý veselý mumraj. Dalších asi čtyřicet minut se ve školce zkoušelo, promenádovalo, fotilo a užívalo – zkrátka nefalšovaná dětská radost…

Ze školky jsme odcházeli v dobré náladě a velice pozitivně nabiti. Spontánní nadšení dětí a radost v jejích očích nám byly tou největší odměnou a získali jsme z tohoto příjemného půldne mnoho energie do nadcházejícího “Slavkovského” víkendu.

Text a foto Michaela Wecker

FOTOGALERIE

15.12.2012|