Slavkov 2000 postřehy z Bitvy tří císařů

Členové našeho klubu se podíleli na rekonstrukci Bitvy tří císařů ve spolupráci s Českou asociací přátel vojenské historie (ČAPVH) jako mušketýři 12. Narvského plukuRuští mušketýři cara Alexandra I. Tato ruská jednotka obsahovala mušketýry, dělostřelce, zákopníky a samozřejmě nezbytné markytánky. V horním rohu bojiště vytvořili autentické vojenské ležení, které zaujali již v předvečer bitvy.
V bitvě která začala 2.prosince 2000 v 13:00 bojovala ruská jednotka na levém křídle rakousko-ruské fronty. Přestože bojovala chrabře a dokonce podnikla několik útoků na bodák, byla nakonec obklíčena a poté co jim byly zničeny děla, byla jednotka rozprášena.
Podobně tomu bylo na den přesně i před 195 lety.
2. prosince 1805 začala bitva v 7 hodin útokem ruských kozáků a skončila v 16 hodin odpoledne vítězstvím francouzských vojsk. Tehdy už ležel první sníh a byla zima. Napoleon I. Bonaparte měl na bojišti celkem 65 tisíc vojáků a proti nim stálo 80 tisíc mužů rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. V bitvě padlo na obou stranách okolo 40 tisíc vojáků.
Toto se naštěstí při rekonstrukci nestalo a tak po bitvě proběhla prezentace historických jednotek nejprve na bojišti a poté na náměstí ve Tvarožné. Diváci ocenili krásu starých uniforem a herecké výkony potleskem.

Podle údajů pořadatelů navštívilo letošní bitvu okolo 11000 diváků. Jako vždy se zúčastnili boje hosté z Ruska, Francie, Německa a Rakouska.

Video – prohlédněte si filmový sestřih z akce

Jiří Kučera

Související články
BITVA TŘÍ CÍSAŘU 2000 – z pohledu účastníka zde
SLAVKOV 2000 pozvánka s programem

FOTOGALERIE

14.12.2000|