S Drsňákem na ledu

Cílem našeho snažení vždy bylo vyzkoušet si v rámci možností na vlastní kůži různé situace, jimž musel spojenecký voják na evropském i mimoevropském bojišti za 2. světové války čelit. Jedna z věcí, která nám dosud v pomyslném úkolníku chyběla, byla úskalí nasazení obrněné pásové techniky v nástrahách zimy.

Byť si pravděpodobně většina čtenářů řekne, že na tom nic není, vždyť tank přece projede vždycky a všude, realita je trochu jiná. Když pomineme klasická rizika spojená s možností poškození pohonného ústrojí nízkými teplotami, zůstává samotný pohyb v zimním terénu. A ten může být za specifických povětrnostních podmínek značně problematický. Pokud se pod sněhem nachází zledovatělý povrch na dostatečně únosném podkladu, nastává problém. Ocelové pásy lehce shrábnou krycí vrstvu sněhu a jejich vzájemná adheze s ledem se pak blíží nule. Výsledkem jsou efektní drifty a zcela neovladatelné vozidlo, což u pancéřové plechovky o hmotnosti několika tun může způsobovat zajímavé situace. Na historickém snímku vidíte, jak se s touto situací vypořádávala britská vojska v zimě roku 1945 v Holandsku.

My jsme se rozhodli jejich zkušenosti ověřit po 76 letech v našich skromných podmínkách, výsledek testu můžete posoudit na přiloženém videu. Myslíme, že byl veskrze pozitivní, i přes absenci zimních pásů jsme se ale nakonec s použitím taktického hadru a větví dostali i z na první pohled patové situace.

Kromě obrněné školy smyku jsme se během výcviku věnovali též topografii, pěšímu přesunu v terénu, taktice použití 2inch minometu a samozřejmě procvičování vaření kávy v bojových podminkách.

Zapsal Petr Březina, foto a video Petr Březina, Kryštof Poukar, Josef Blaha, Luboš Mezník

FOTOGALERIE

Shermany na ledu

Drsňák na ledu

17.6.2021|