Reportáž z veteránské akce Záhorácké piesky

18. až 20. června se na Slovensku, poblíž obce Malacky, konala akce pod názvem “Záhorácké piesky”. Jednalo se o sraz vojenských veteránů od roku 1938 po rok 1970.
Co je na této akci tak zajímavého? Především to, že se koná v obrovském pískovém lomu, který je součástí vojenského prostoru. Prostředí a krajina připomíná africkou poušť a pro zde již během druhé světové války Wehrmacht cvičil své vojáky, před odesláním do severní Afriky.
Co říci k samotné akci? Nejedná se o žádnou gigantickou akci, ale jde spíše o klubové setkání majitelů vojenské veteránské techniky nejenom ze Slovenska, ale i z Rakouska a České republiky. Proto je přihlížejících diváků minimum. O to je větší možnost pro majitele techniky se v písečném terénu “vyřádit”, což někteří využili a pořádně své stroje v náročném terénu potrápili.
Co bylo k vidění? Zúčastněné stroje lze rozdělit do dvou kategorii a to na vozidla vyrobená do roku 1945 a na zbytek. Obě kategorie byly zastoupeny přibližně stejným dílem. Ze spojenecké druhoválečné techniky to byl především JEEP WILLIS, zastoupený v několika kusech (bohužel spíše na statické ukázce), dále GAZ IMENI MOLOTOVA, který byl v terénu často. Nepoměrně více byla zastoupena německá strana. Především to bylo množství automobilů KDF v různých kamuflážích. Vzhledem k náročnému terénu byly všechny na statické ukázce. SCHIMMWAGENY (asi dva kusy) na tom byly v terénu nepoměrně lépe a majitelé (vesměs Rakušané) toho využili. Raritou byl lehký nákladní PUCH (pravděpodobně v Rakousku licenčně vyráběný sPkw 1 Horch 801) rakouského majitele. Německé motocykly ZÜNDDAP a BMW i přes svůj výkon a technické možností (náhon kola přívěsného vozíku a uzávěrka diferenciálu) ukázaly, že písečný terén je pro ně tvrdý oříšek a majitelé je zbytečně netrápili. Na závěr se objevil Sd.Kfz.251/1 HANNOMAG! Teprve až při hodně blízkém zkoumání se dalo poznat, že je to předělaná OT810 Hkl. Bylo vidět, že “Trenčianské tankové opravně” odvedly při konverzi opravdu dobrou práci. Tento polopásový obrněný transportér prokázal vysokou průchodnost terénem, ale bohužel při pokusu zdolat asi 50° svah si poškodil napínací kladku pásu a zůstal nepohyblivý.
Poválečná vojenská technika byla zastoupena TATRAMI 805, 24, 111, 138, dále PRAGA RN (do terénu ne příliš vhodná), také se objevilo několik GAZŮ. Pro motocykly JAWA 250 “Pérák” a “Kývačka” byl zdejší písečný terén téměř neprůjezdný. Zahraniční účastníci přivezli starý RANGE ROVER, STEYR-PUCH PINZGAUER 6×6 a STEYR-PUCH HAFLINGER 4×4 (asi nejmenší vojenský terénní automobil na světě). Na závěr bych zmínil absolutní raritu a tou byl CITROEN C16 (známá “Kačena”) v úpravě pro francouzskou armádu. Přední a zadní kola byla poháněna nezávisle dvěma motory!!! Takto upravený automobil pro hlídky v poušti se vyráběl okolo roku 1969. Vysokou průchodnost terénem osvědčil i na této akci a majitel s ním neustále předváděl neuvěřitelné kousky!
Co říci závěrem? Akce “Záhorácké piesky” je určitě zajímavá a zúčastněná technika stojí za zhlédnutí. Z hlediska diváka je trochu škoda, že tato akce není více propagována a že jsou určité potíže (z důvodu, že je to stále vojenský prostor) dostat se do prostoru přehlídky.

P.S. Pro obdivovatele civilních veteránů bych ještě podotkl, že v Malackách probíhal souběžně jejich sraz, na kterém bylo k vidění také mnoho zajímavých kusů historické techniky. Ale to už je z trochu jiného soudku …

Jiří Kučera a Petr Březina

FOTOGALERIE

6.6.2001|