Pochod Clay-Eva 2024

Ani v letošním roce jsme nemohli vynechat vzpomínkovou akci holešovských skautů, věnovanou československé paraskupině Clay, vysazené za 2. světové války nad Hostýnskými vrchy.

I když veterán pochodu Pepa nečekaně odpadl několik hodin před startem, vydali jsme se 12. dubna na trasu i tak v netradičně silném počtu tří mužů. A to včetně nováčka Davida, pro kterého se stal pochod testovací jednotkovou premiérou. Prakticky na hodinu přesně po 80 letech jsme procházeli tichým nočním lesem autentickou trasu přesunu parašutistů Bartoše, Štokmana a Šikoly, v našem případě ovšem už ne válečným protektorátem roku 1944, ale bezpečnou mírovou republikou roku 2024. A to i díky oběti a statečnosti československých vlastenců, jakými byli i příslušníci výsadku Clay.

Samotný pochod letos proběhl za nečekaně příznivého počasí, kupodivu nepršelo, nesněžilo, nemrzlo, ba ani nenastaly lokální záplavy či krupobití. Jediným kritickým momentem tak zůstala uzavřená hospoda „U Helmuta“, což nás ovšem díky zkušenostem z minulých ročníků nemohlo v našem výkonu zásadně ohrozit. Po 30 kilometrech a nespočtu puchýřů na nohou našeho nového člena jsme pak už za ranního světla dorazili opět, už ani nevíme pokolikáté, do cíle. Tentokrát asi ne v našem nejlepším čase, ale rozhodně s dobrým pocitem z dalšího úspěšně dokončeného pochodu Clay-Eva.

A jak obstál David? Na jedničku! A i když jeho chodidla na to mají pravděpodobně jiný názor, už teď se jistě těší na další ročník.

Text Petr Březina, foto Petr Březina a David Novosád

FOTOGALERIE

 

28.6.2024|