Pochod Clay-Eva 2019

V letošním roce jsme se po kratší pauze opět rozhodli zúčastnit vzpomínkového pochodu ve stopách paravýsadku Clay, který se každoročně pořádá v Hostýnských vrších. Celý druhý dubnový týden panovalo krásné jarní počasí, nás, zkušené absolventy, to ale nemohlo zmást.

Když jsme v páteční podvečer vyráželi z Hostišové, slunce ještě prohřívalo v mezerách mezi mraky vzduch, to se ale mělo brzy drasticky změnit. Nechtěli jsme ponechat nic náhodě, prvním postupovým bodem tedy byla útulná restaurace hned za hranicí vesnice. Obsadili jsme ji jako první, postupně se ale zaplňovala dalšími účastníky pochodu, přičemž pro některé z nich se zřejmě stala i destinací finální. Ne tak pro nás! Po pečlivém naplánování trasy jsme opustili náš základní tábor a vydali se do noci.

První krize přišla asi po 500 metrech, díky kvalitní osvětové práci jsme ji ale brzy překonali a dál už to bylo s morálkou jen lepší. Bohužel ne s počasím. Dle očekávání se obloha zatáhla hustými mraky a orientace v lese se bez pomoci demaskujících baterek stala poněkud obtížnou. Citelně se ochladilo a začalo krápat. Se vzrůstající nadmořskou výškou se déšť začal měnit v ledové krupičky a na hřebenu u Tří kamenů nás už atakovala regulérní sněhová vánice. Battledressy se obalily kompaktní bílou krustou a do tváří nás bodaly vodorovně letící zmrzlé vločky. I když vlna hřeje i mokrá, její termoizolační možnosti mají své hranice a onu noc byly u Hostýna několikrát překonány.

V nepolevujícím blizzardu se nám nakonec podařilo dosáhnout první výspy civilizace v podobě opuštěné autobusové zastávky poblíž chaty Pod Tesákem. Na tomto neútulném místě náš pochod po 30 kilometrech skončil, neboť se nám s trochou štěstí i v sobotu ve čtyři hodiny ráno podařilo zrekvírovat místní povoz, který nás následně dopravil zpátky do Holešova, mezi jeho klidně spící obyvatele a k našemu vozidlu.

Zde nebylo po sněhu ani památky a my tak mohli s naplno zapnutým topením začít cestou k domovu rozmrzat. Letošní ročník byl úspěšně za námi a těšíme se na další!

Petr Březina

Report z pochodu v roce 2013 naleznete zde

FOTOGALERIE

3.9.2019|