Po stopách války – zachovalé německé postavení v Brně

S různými pozůstatky válečné minulosti se lze v Brně stále setkat na vícero místech. Ve většině případů jde o objekty spojené se vzdušnou válkou – protiletecké kryty, štoly, pozorovatelny a podobně, tedy ve své podstatě objekty bytelné a málo podléhající zubu času. Tyto stavby jsou komunitě zájemců o vojenskou historii vesměs dobře známé a také dobře zdokumentované. Méně známé a pro některé možná i překvapivé je zjištění, že přímo ve městě existuje možnost navštívit relativně velmi dobře zachované kompletní německé zákopové postavení! Přestože v Brně pochopitelně probíhal od konce války čilý stavební ruch, tato rozlehlá oblast zůstala kupodivu téměř zcela nedotčena a pozůstatky zákopů a postavení tak zůstaly relativně dobře zachovány až do dnešních dnů. Oproti obdobným lokalitám má tato tu zásadní výhodu, že se nachází v nezalesněném terénu a návštěvníkům tak poskytuje možnost celkového a nezakrytého pohledu na kompletní opěrný bod.

Systém okopů se nacházel na východním okraji města a svým obráncům umožňoval díky velmi výhodné pozici ovládat jak jižní přístupy k Brnu v prostoru Tuřany – Modřice, tak i téměř celý střed města včetně předměstí (Husovice, Maloměřice, Černá pole, Královo pole). Vynikající umístění měl i z hlediska protiletecké ochrany brněnského vzdušného prostoru a i proto se domníváme, že opěrný bod pravděpodobně sestával ze tří dělostřeleckých postavení pro dvojúčelové protiletadlové kanóny, chráněných pěchotními zákopy se střeleckými a kulometnými postaveními. Typická zubatá linie zákopů je v terénu stále velmi dobře patrná, stejně jako některá z postavení.

I když se o opěrný bod nikdy, alespoň podle nám známých pramenů, nebojovalo a německá armáda ho opustila ještě před příchodem Sovětů, patří určitě k velmi zajímavé ukázce polního opevnění a žádný fanoušek vojenství by si jeho návštěvu neměl nechat ujít, tím spíše, že vzhledem k jeho poloze dříve nebo později ustoupí tlaku developerů.

V případě, že máte jakékoli informace, vztahující se k této lokalitě, budeme velmi rádi, když se o ně s námi a našimi čtenáři podělíte. Děkujeme!

Petr Březina

Použité podklady: historická a současná ortofotomapa © CENIA 2010

FOTOGALERIE

9.10.2011|