Novinky v expozici Muzea čs. opevnění K-S 14 “U cihelny”

Nově vybavenou levou kasematu stálou expozicí o čs. opevnění a jeho výstavbě, informace o zkouškách německé armády na objektu i v blízkém okolí, nové, dosud nezveřejněné fotografie po odstřelu obou pancéřových zvonů, střelu „Röchling“ v části objektu a spoustu dalšího lze shlédnout v Muzeu čs. opevnění z let 1935-38, Pěchotním srubu K-S 14 „U cihelny“.

V březnu 2011 přivítá pevnost první návštěvníky touto nově otevřenou stálou expozicí, která je výsledkem práce dobrovolníků muzea a týmu odborníků.

Moderní expozice se nachází v technicky odvlhčeném prostředí odděleném od ostatních částí pevnosti tak, aby veřejnost mohla shlédnout exponáty pocházející většinou z nálezů při opravách pevnosti, které jsou choulostivé na klima v prostředí. S ohledem na události, kterými prošel pěchotní srub od konce II. světové války, si milovníci opevnění, ale i ostatní turisté přijdou na své.

Pro „fajnšmekry“ je zajímavostí replika mechaniky k dělostřelecké oponce instalované německou armádou ve 40. letech 20. století. Nové modely takřka celé králické pevnostní oblasti dotvářejí a zatraktivňují celou problematiku. V průběhu náročné rekonstrukce byla také opravena odolná podlaha v kasematě novou technologií a dotvořeny chybějící části vzduchotechniky. Expozice vznikala za podpory Ministerstva kultury ČR a odvlhčení za podpory Pardubického kraje.

Na zahájení sezóny zveme všechny návštěvníky k prohlídce tohoto významného pevnostního muzea v Pardubickém kraji, Pěchotního srubu K-S 14, který je němou připomínkou odhodlání k obraně vlasti ve 30. letech 20. století.

Muzeum čs. opevnění z let 1935-38
Pěchotní srub K-S 14 “U cihelny” Králíky
tel.: 603 517 932
http://cihelna.militaryclub.info

27.1.2011|