Návrat zapomenutých vojáků

První veřejnou prezentací koronavirového roku 2 se pro nás stala červnová ukázka pořádaná Regionálním muzeem v Českém Krumlově pod názvem „Návrat zapomenutých vojáků“. Celá akce byla spojena s výstavou „Se lvem za svobodu – Československá samostatná obrněná brigáda za II. světové války“ a pro nás to byla možnost se po dlouhé pauze zase setkat s přáteli z ostatních klubů.

Do Krumlova jsme se tentokrát nevypravili s „Drsňákem“, ale vzali jsme náš druhý bojový dopravní prostředek, útočný kajak „Cockle Mk.2“ z výzbroje britských speciálních jednotek. Důvod byl jednoduchý – Vltava. Kromě představení této neobvyklé zbraně jsme samozřejmě chtěli i využít příležitosti a smočit kýl kajaku v této vodáky nejzamořenější vodě v Česku.

Pro návštěvníky dobového tábora byl připraven průřez uniformami, výstrojí a výzbrojí všech jednotek československého „západního“ zahraničního odboje, náš kajak a výstroj britských jednotek SOE byly jen exotickým přívažkem.

Hlavním lákadlem pro příznivce vojenské historie v Krumlově byla ale bezesporu perfektně připravená výstava v místním muzeu, zaměřená zejména na historii Československé samostatné obrněné brigády. Provedením i kvalitou vystavených exponátů určitě jedna z nejlepších, věnujících se tomuto tématu. Rozhodně doporučujeme!

A co Vltava, ptáte se? I na tu nakonec došlo a díky kajaku jsme se stali hlavními aktéry v prozatím asi nejdelším živém online přenosu České televize v naší historii. Kamera s námi i přes varování absolvovala celou trasu z dobového tábora až k vodě, což včetně nalodění a odputí zabralo slušných 7 minut veřejnoprávního vysílání. Jak toto televizní drama přijali diváci, netušíme, my jsme si ale následnou plavbu mezi roztodivnými nafukovacími rafty a nevěřícně zírajícími vodáky rozhodně užili.
Děkujeme organizátorům za pozvání, rádi opět přijedeme.

Zapsal Petr Březina, foto Vladimíra Podaná, Petr Březina, Josef Blaha

FOTOGALERIE

15.12.2021|