Muži odplaty – 80 let operace ANTHROPOID

18. června 2022 jsme se na pozvání Československé obce legionářské zúčastnili spolu s dalšími členy nadklubové iniciativy „Benešovi muži“ dalšího ročníku vzpomínkové akce na Karlově náměstí v Praze s názvem Muži odplaty. Naše skromná výstavka kajaku a dalšího obojživelného vybavení RMBPD doplňovala velkou hlavní expozici, věnovanou tematice paravýsadků z Velké Británie do protektorátu s akcentem na skupinu Anthropoid.

Ptáte se, co má společného kajak s československým odbojem a co je to RMBPD? Spojuje je společné velitelství Kombinovaných operací, organizace, zastřešující a zajišťující za II. světové války výcvik a speciální operace prováděné v týlu nepřítele. Britové se při svých útocích v týlu nepřítele nezaměřovali pouze na výsadky ze vzduchu, ale využívali i dlouhé, obtížně bránitelné pobřeží okupované Evropy pro rychlé údery z moře. Jedním z efektivních prostředků byly i skládací útočné kajaky, jejichž osádky dokázaly v noci skrytě infiltrovat německé přístavy a pomocí magnetických min potápět důležité lodě, kotvící v nich. Jedním z příkladů takové akce je například úspěšný nájezd na Bordeaux, provedený v prosinci 1942 příslušníky Royal Marine Boom Patrol Detachment (RMBPD byl krycí název, který měl zakrýt skutečný účel této jednotky). A právě muže z operace Frankton s jejich kajakem Cockle Mk.II představovala naše výstavka v centru Prahy, ukazující zájemcům, jak mnohdy netradiční a důmyslné vybavení bylo za války využívané speciálními silami, operujícími z Velké Británie.

Celý dobový tábor s jednotlivými expozicemi přilákal během slunečného dne tisíce návštěvníků a věříme, že u některých z nich i zažehl zájem o československý odboj a historii druhé světové války vůbec. Po skončení oficiálního programu jsme samozřejmě nemohli nevyužít blízkost Vltavy a s kajakem vyrazili na vodu. Na náplavce Rašínova nábřeží jsme vzbudili zaslouženou pozornost u hostů pivního festivalu a krásná plavba kolem Vyšehradu do Podolí a dál nám kromě nabídky mnoha zajímavých cílů byla i zvláštní odměnou za velmi vydařený víkend.

Text a foto Petr Březina

FOTOGALERIE

9.11.2022|