Expedice Kréta 2016

Kréta, západ slunce u Falasarny

Ostrov Kréta je široké veřejnosti znám jako prázdninové letovisko, jako kolébka evropské civilizace a jako ostrov s bohatou historií. Tato bohatá historie se týká i Druhé světové války, kdy v květnu roku 1941 výsadková vojska německého Wehrmachtu ostrov obsadila. Náplní článku není popis a rozbor operace Merkur (krycí název pro dobytí ostrova), ale jakýsi průvodce, ale jistě né úplný, po místech, které se s touto operací a s II.sv. válkou vážou a kde na ně nalézt vzpomínku.

A vzpomínek je na tomto ostrově mnoho. Doslova celý ostrov je touto událostí poznamenaný.

Náš průzkum nemohl začít nikde jinde než v MALEME, v místě, kde bylo a stále je letiště o které svedly nejtvrdší boje, a jehož dobití znamenalo, že osud britské a řecké armády na ostrově je zpečetěn. Průzkum tohoto bojiště jsme začali ze směru, od vesnice XAMOUDOCHORI, odkud se britská vojska dne 21-22.5.1941 pokusila o protiútok s cílem vyhnat německé výsadkáře z koty 107. Záhy nám bylo jasné, že místa bojů již dávno přeoraly desetiletí, která uplynula od těchto bojů. Zejména intenzivní pěstování a obnova olivových hájů jistě brzy poválce zrušily mělké zákopy a krátery po dělostřelbě a leteckých útocích. První připomínku jsme našli až pod kótou 107. Byl to kříž na paměť německým výsadkářům. Nedaleko kříže je i pravděpodobně bývalý britský bunkr v celkem zachovalém stavu. A mezi kótou 107 a letištěm je velký německý válečný hřbitov. Překvapilo nás poměrně velké množství hrobů neznámých vojínů a poměrně značné množství vojáků, kteří padli při vyklízení ostrova v roce 1943.

Samotné letiště Maleme je funkční, ale nepřístupné, protože patří výsadkovému vojsku řecké armády. Ze silnice je u vstupu vidět sbírku vyřazených poválečných letounů. Pokud by se někdo na letiště chtěl legálně dostat, tak čas od času se na něm pořádají tuningové srazy a část letištní plochy je veřejnosti přístupná.

Nedaleko letiště je malý památník na padlé britské vojáky pozemního letištního personálu a o kus dál u mostu přes vádí TAVRONITIS jsou dva památníky tvořeny námořním minami a torpédem. K čemu se tyto dvě místa vážou, nebo co mají představovat, se nám nepodařilo zjistit. Nedaleko letiště u kláštera GONIAS jsme na jedné vyvýšenině nad mořem naprostou náhodou narazili na památník řeckým kadetům, kteří se účastnili obrany ostrova.

Vjezd do přístavu v Chania - červená budova je Námořní muzeumDále nás pátrání po historii bojů roku 1941 zavedlo do námořního muzea v CHAINĚ. Muzeum není příliš velké, ale je pěkně udělané, jsou v něm zajímavé exponáty – například funkční zaměřovač torpéd a v muzeu je také sekce věnovaná operaci Merkur. Mimo různé zbraně a další vojenskou výstroj a výzbroj jsou v něm takové zajímavosti, jako např. svatební košile ušitá z německého padáku. Další sekce je věnovaná řeckému národně osvobozeneckému boji nad tureckou nadvládou. O této válce se mimo Řecko moc informací nedá získat.

Ještě jeden pokus objevit památky bojů v terénu jsme učinili u obce GALATAS, kde se britská vojska zuřivě bránila náporu výsadkářů a německých horských myslivců. Nedaleko je i tzv. vězeňské údolí. Dle údajů z muzea v CHAINĚ by poblíž obce GALATAS měl být nový památník/muzeum věnovaný australským a novozélandským vojákům. Když jsme dorazili k vesničce GALATAS nic moc jako památník tam nevypadalo. Jen před jedním betonovým skeletem jsme našli ceduli o financování stavby ze zdrojů EU a to byl ten památník. Řek velkolepě začal, obří betonové plochy se surrealisticky potínají v bizardních kubistických tvarech, ale kromě prachu, špíny a jednoho kohoutku s tekoucí vodou uvnitř památníku nic není. Jen na střeše je pár rozbitých mramorových desek. Náš názor je, že tuto betonovou hrůzu už nikdo jako památník nedokončí.

Toto mělo být muzeum a památník britských, australských a novozélandských vojáků u GalatasA tak jsme se vydali do „vězeňského údolí“. Cestou jsme prohlédli zchátralou, ale nesmírně fotogenickou budovu, jež byla možná svědkem bojů. Věznici jsme našli poměrně snadno – dodnes je funkční. U ní je nějaký památník – dle letopočtu se váže k 2.sv.válce, ale je kompletně v řečtině a tak jsme podrobnosti nezjistili.

Po těchto zkušenostech jsme zanechali zbytečného pochodování v úmorném vedru mezi olivovými háji a vinicemi. Pro zbytek pobytu byly našimi cíli už jen pár významných míst, vojenská muzea a několik památníku, případně památníky, na které jsme náhodně narazili.

Další místo, které jsme navštívili, byl spojenecký vojenský hřbitov na břehu zátoky SUDA. Hřbitov je moc pěkně situovaný a hezky udržovaný. Je to velmi důstojné místo posledního odpočinku padlých vojáků,

Jedním z dalších z cílů bylo i městečko CHORA-SFAKIO odkud se britský expediční sbor evakuoval

Askyfou - velmi zajímavé soukromé muzeumCesta vede přes pohoří Lefka a na náhorní plošině ve vesnici ASKYFOU je nesmírně zajímavé soukromé vojenské muzeum. Z venku to vypadá jako šrotiště vojenského materiálu a srdce každého rezomila zaplesá při pohledu na desítky zrezavělých hlavní od Mauserů a Enfieldů, několik zrezavělých kulometů, kbelíky plné rezavých závěrů, hromady helem, kulometných pásů a spoustu dalšího vojenského materiálu, který používala německá, britská a řecká armáda. Průvodkyni dělá dcera již zesnulého sběratele těchto válečných artefaktů. Uvnitř malého muzea jsou zachovalejší kousky – zbraněmi počínaje, přes věci osobní potřeby a několika uniformami konče. Musíme konstatovat, že toto muzeum se nám líbilo ze všech nejvíce, asi pro svoji živelnou neuspořádanost.

Když dnes turista dorazí do městečka CHORA – SFAKIO, najde jen pár budov a pár hotelů. A to Kréta zažila a zažívá stavební rozvoj. Jak nuzně toto místo muselo vypadat v době 2.sv.války, když dnes přístav tvoří jedno molo, u kterého muže trajekt kotvit jenom po dobu vykládky a nakládky? A přesto odtud a z okolí Royal Navy evakuovalo 18 000 mužů. Tuto událost připomíná hezký památník na břehu zátoky.

Při prohlídce Kréty a to nejenom druhovalečných památek jsme připomínky na tuto krušnou dobu narazili na různých místech. Například při prohlídce Monastiru PREVELI jsme uvnitř narazili na nástěnku, kde bylo uvedeno, že z tohoto kláštera zorganizovali úspěšný útěk cca 70 novozélandských vojáků pomocí britské ponorky. Nebo třeba v Heraklionu v Národním historickém muzeu je videoprojekce o historii muzea. A samozřejmě je tam i kapitola věnována okupaci. Jedna ze zajímavých fotek byli němečtí výsadkáři, provádějící ranní rozcvičku na schodech Knosoského paláce.

Vojenské muzeum CHROMONASTIRI - vstupní objektPoslední vojenské muzeum, které jsme navštívili je v obci CHROMONASTIRI. Patří a zpravuje ho řecká armáda. Už samotná budova má zajímavou historii – bývalá výrobna vína, kterou se snažili Turci zrušit. Uvnitř je několik expozicí – od národně osvobozeneckého boje, přes balkánské války, 2.sv. válku až po účast řecké armády na mezinárodních mírových misích. Muzeum je pěkné, přehledné, a když budete jeden z prvních návštěvníků, tak budete mít i soukromý výklad od příslušníka řecké armády.

Kréta je krásný ostrov a je plná historických památek, přírodních zajímavostí, pláží a moře. Všechny tyto krásy jsou popsány ve standardních průvodcích. Náš text je jen malé doplnění především pro milovníky druhoválečné historie.

Text a foto Jiří Kučera

 

Fotogalerie

2.2.2017|