Expedice Ukrajina 1996 – druhá část reportáže

8.8. Abychom trochu dohnali zpoždění za včerejší den, vyrážíme brzy. Cílem je KERČ. Před naší dnešní metou absolvujeme další důkladnou prohlídku od policie na “gajce”. Kolikátá již to byla? Ani nepočítáme! Po prohlídce Kerče odjíždíme na mys ZJUK na pobřeží AZOVSKÉHO MOŘE. Odpoledne se koupeme v moři a odpočíváme na pláži. Večer se vracíme zpět do Kerče a před spaním se už tradičně pohádáme o dalším programu.
9.8. Jedeme do ADŽIMUŠKAJE prohlédnou si lom, ve kterém se bránili několik měsíců v obklíčení sovětští vojáci společně s civilisty německé převaze. Prohlídka je skvělá, protože v podzemí nefunguje osvětlení, takže je celá po tmě! Jedeme na PORT KRYM a odtud do Ruska. Jenom “pěšky”. Milovanou Tatru 805 jsme museli nechat na Ukrajině, protože jsme neměli tolik peněz na trajekt. Na celnici jsme způsobili velký zmatek, ale vše dobře dopadlo. Bohužel na druhém břehu nic nebylo. Cesta do nejbližšího města byla relativně drahá a tak jsme se za pár hodin vrátili zpět na Ukrajinu. Vydáváme se zpět do Kerče. Po večeři v centru se vydáváme na zpáteční cestu domů v 19:30 moskevského času. Jedeme až do Feodosie, kde spíme.
10.8. Po kratší ranní hádce vládne mezi námi dusná atmosféra. Znovu nás spojí až to, že Tatra po těch tisících kilometrech potřebuje prohlídku, údržbu a opravy. Po skončení těchto úkonů vyrážíme dál směr DŽANKOJ. Jeden člen expedice onemocněl a začal “blouznit”. Večer přijíždíme do Džankoje. Navštěvujeme disko, kde je placené vstupné, ale neprodávají se žádné nápoje.
Ráno 11.8. navštěvujeme trh, abychom doplnili některé potraviny. Pak odjíždíme k SHNILÉMU MOŘI. Zde posnídáme a vyrážíme směr Armjansk, kde na tradičním místě u sladkovodního kanálu provádíme koupel, pak přejíždíme k veřejnému vodovodu a nabíráme pitnou vodu do všech nádob. Pokračujeme směr Nikolajev. Ponorkovou nemoc už dávno nezvládáme a proto k prudké hádce stačí taková maličkost, jako zabloudění ve městě. Ukrajinské silnice jsou obecně špatně značené a ztratit se není problém. I když to víme, od hádky to nepomůže. Večer, sotva jsme usnuli, probudí nás prudké světlo a hlasy. “A je to tady, přišli nás okrást!”, myslíme si. A hned se chystáme k obraně. Máme dva paralyzéry a zbytek členů expedice už má v ruce polní lopatky. Učiníme pokus na domluvu!? Pootevřeme okénko; všichni jsou připraveni k obraně; a ptáme se co od nás chtějí. Po rozhovoru z domorodci vyplývá, že nás nepřišli okrást, ale že jsou to místní kolchozníci a v noci hlídají svoje pole s cibulí, aby jim je spoluobčané předčasně nesklidili. Na jejich radu raději Tatru přeparkujeme a pak už je do rána klid.

12.8. Tento den se nic zvláštního neděje. Noční stres pomohl nemocnému kamarádovi, takže se jeho stav podstatně zlepšil. Po celodenní jízdě dorážíme před Umaň a tam i spíme.
13.8 projíždíme GAJSINEM a míříme do VINNICE. Zde jsme navštívili muzeum Afghánské války a potom se jedeme podívat na zbytky HITLEROVA HLAVNÍHO STANU. Moc toho nezůstalo, pár betonových monobloků. Vidina brzkého návratu domů a příjemné počasí nám zvedá náladu.
Ve středu 14.8. se zastavujeme ve ZBOROVĚ. Zde navštěvujeme MUZEUM KOZÁCKÉHO HNUTÍ a také hřbitov u vesnice KALININOVKA, kde jsou pochování českoslovenští hrdinové od Zborova.
Čtvrtek 15.8. je náš poslední den na Ukrajině. Doplňujeme nádrž i kanystry levným ukrajinským benzínem, utrácíme zbylé peníze a jedeme si stoupnout do fronty na hranice. Přechod hranic trvá od cca 15:30 do cca 03:00 což je dobrých 11,5 hodiny, ale cení kontrola je bez problémů. Spíme kousek za hranicemi. Bohužel, večer jsme při ukrývání Tatry odřeli auto na pravoboku.
A aby nebylo poškozením Tatry konec, tak s ní ráno 16.8. při couvání narážíme do stromu. Neštěstí obě poškození jsou malá, ale je to výborná příležitost se zase pořádně pohádat. V Michalovcích si dáváme normální oběd v normální restauraci. Domů nespěcháme, jedeme se ještě podívat do Sniny. Poblíž této vesnice probíhaly odlehčovací boje v době bitvy o Dukelský priesmyk.
17.8. Dopoledne provádíme prohlídku bojiště a pak odpočíváme před další cestou. Navečer vyrážíme směr domov.
Je neděle 18.8.1996, asi osm hodin večer, konečně jsme po tom všem doma! Posledních pár kilometrů uběhlo vcelku bez problémů. Vrátili jsme se všichni v pořádku, ačkoli ze začátku jsme tomu ani moc nechtěli věřit, tak nás všichni od této akce odrazovali. Celkem jsme ujeli 8326 km, což při průměrné spotřebě 30l/100km představuje 2497,8 litru benzínu! Také údaj, že při průměrné cestovní rychlosti 40km/h to znamená plných 208 hodin za volantem, je zajímavý!

Co říci závěrem? Přes všechny nedostatky, problémy a ponorkovou nemoc byla expedice úspěšná. Viděli jsme spoustu zajímavých, ba neuvěřitelných věcí a mnohé z nich už nikdo nikdy neuvidí! Zkušenosti a poznatky z této naší první velké akce jsme několikanásobně zúročili při dalších expedicích, a některé i v běžném životě!

Poslední vzpomínka musí patřit naší milované Tatře 805! Za celou dobu Expedice Ukrajina 1996 nás nenechala ani jednou na holičkách! V nejtěžším terénu nebo v hustém městském provozu, prostě vždy, jsme se mohli spolehnout na její robustní konstrukci a na pohodlné ubytování, které nám poskytla. Bohužel již není s námi. Problémy s parkováním, údržbou, rostoucími cenami benzínu a povinného ručení nás donutili tento skvělý stroj prodat. Nezapomeneme!

Zpracoval: Jiří Kučera

První díl
Mapa cesty
Podívejte se jak vypadá naše bývalá Tatra po 10 letech!

FOTOGALERIE

30.12.2002|