Expedice Malta 2010

Stručný průvodce po vojensko-historických památkách

Tento článek o návštěvě Malty na podzim roku 2010 jsme sice zařadili do oddílu expedic, ale o klasickou expedici se nejednalo. Čtenářům, zajímajícím se o vojenskou historii, chceme přiblížit, co se dá z této oblasti na Maltě vidět a čím je možné si oživit svůj dovolenkový pobyt na ostrově.

Přestože byla Malta za II.sv.války těžce bombardována letectvem Osy, dnes už to na ní samozřejmě není poznat. A tak o pohnuté historii ostrova vypovídají především různá muzea. Za svého pobytu jsme navštívili vojenské muzeum (je v hlavním městě Vallettě), námořní muzeum (je v podstatě naproti přes záliv ve městě Vittoriosa) a letecké muzeum, které je kousek od národního fotbalového stadiónu.
Vojenské muzeum je umístěno v části bývalé středověké pevnosti a i když není velké, je v něm mnoho exponátů od I. sv. války (Malta sloužila jako nemocnice pro zraněné vojáky Britského společenství při nepodařeném vylodění dohodových vojsk na Gallipoli) v podstatě po současnost. K zajímavým exponátům z období II. sv. války patří italský útočný člun (několik těchto člunů se pokusilo bezúspěšně napadnout maltský přístav), sbírka uniforem a pomůcek maltské civilní obrany, motory a části sestřelených letadel JU 87 a JU 88. Zajímavá je i vitrína s výrobky německých válečných zajatců, kteří byli po válce na Maltě umístěni. V muzeu jsou promítány dobové filmy s tématikou obléhání a bombardování ostrova. I když není expozice muzea velká, zájemce o historii 2. sv. války by muzeum neměl minout.

Námořní muzeum se nachází v bývalé velkopekárně britského námořnictva. V tomto muzeu je průřez námořní historií od starověkého Říma po současnost. Velmi zajímavá je expozice v přízemí, ve které je umístěno strojní vybavení plovoucího jeřábu “Anadrian”. Mimo jiné jsou zde umístěny: trojexpanzní parní stroj, různé pumpy, parogenerátor, el. rozvodná deska či sbírka nářadí strojníků atd…. V patře muzea je vystaveno množství modelů lodí, dále součástky, vystroj, výzbroj a spousta zajímavostí, které se lodí a plavby na moři týkají. A to od plachetnic po současnost. Velmi pěkné jsou exponáty z éry plachetnic, zejména příďová figura a střeliště námořního děla na řadové lodi z období napoleonských válek. Zajímavé je také potápěčské vybavení ze začátků potápění. Bohužel jedním z velkých mínusů je, že se nesmí fotografovat s bleskem a muzeum je poměrně temné, takže se nedají pořizovat kvalitnější fotografie z expozice.

Letecké muzeum se nachází u bývalého druhoválečného letiště RAF. Na Maltě byly za války tři letiště. Z jednoho se po rozšíření stalo mezinárodní letiště, z druhého, které se nachází na jihu, je průmyslová zóna a na třetím je řemeslná vesnice. U této vesnice se nachází i letecké muzeum. Bohužel letecké muzeum není v současné době v dobrém stavu. Hangár současné expozice je přeplněný a zrekonstruovaných letadel je málo. V jednom hangáru jsou umístěny poválečné letouny De Havilland Vampire T11 a Fiat G91R, dále třeba na rekonstrukci čekající “Dakota”. V zadní části tohoto hangáru jsou obrovské hromady leteckého šrotu – různé motory, křídla, vrtule a třeba i kostra trupu slavného palubního torpédového bombardéru Fairey Swordfish. V dalším hangáru jsou dva hlavní exponáty Hawker Hurricane a Supermarine Spitfire Mk.IX, které jsou moc pěkně zrekonstruované. Kromě leteckých exponátů je v hangáru i technika související s provozem letiště – např. traktor na tahání letadel. I zde se promítají filmy s tématikou obrany Malty před vzdušnými útoky Osy. V době naší návštěvy se stavěla nová hala, tak snad se expozice do budoucna vylepší.

Všechna tři muzea jsou relativně malá, leč k rozměrům ostrova asi odpovídající. Pro našince je trochu odrazující poměrně vysoké vstupné. Na druhou stranu, v muzeích je umístěno mnoho zajímavých exponátů a zájemce o vojenskou historii si určitě přijde na své.
Závěrem bychom vás chtěli upozornit ještě na jedno místo, které má souvislost s vojenskou historií. Kousek od leteckého muzea, u cesty vedoucí k bývalému hlavnímu městu Mdina, se nachází vojenský hřbitov. Je pěkně udržovaný a jsou na něm pochováni příslušníci všech složek britské armády – letci, námořníci i pěchota – především protiletadloví dělostřelci.

Ostrovy Malta a Gozo jsou dnes vyhledávanou turistickou destinací a tak doufáme, že náš článek ukáže případným návštěvníkům, že stojí za to navštívit i tyto památky vojenské historie.

Jiří Kučera

FOTOGALERIE

16.11.2010|