Artillery Training 2014 (Royal School of Artillery, Larkhill UK)
Ani letos jsme si v rámci našeho nadklubového sdružení “Benešovi muži” nenechali ujít možnost zúčastnit se pokračovacího výcviku v obsluze druhoválečných britských kanónů Ordnance QF 25pdr, konaného již tradičně o velikonočním víkendu v prostorách The Royal School of Artillery v anglickém hrabství Wiltshire.
Tentokrát naši přátelé z pořádajícího klubu “The Garrison”cvičení zaměřili především na spolupráci dělostřeleckého oddílu (Troop) 4 kanónů s řízením palby baterie (Battery Command Post), přesuny celého odřadu, rychlé rozvinutí děl do bojového postavení a plnění různých palebných úkolů. Shromáždit potřebnou (a funkční) techniku, tak, aby byly naplněny tabulkové stavy oddílu, dokáže opravdu málo klubů, naštěstí naši hostitelé patří v tomto ke světové špičce. Vzhledem k tomu, že britské dělostřelectvo bylo za druhé světové války plně motorizováno, seřazená vozidla půlbaterie zabrala celé parkoviště před našimi ubikacemi na základně. A když pak vyjela kompletní kolona čtyř kanónů s kolesnani, tažených dělostřeleckými traktory, Bedford s řídícími palby, zásobovací Bedford a štábní Standard na klikaté silničky výcvikového prostoru, byl to opravdu impozantní pohled.
Koordinované manévrování v poli s takovým počtem techniky klade na velitele i obsluhy jisté nároky a je opravdu nutné, aby každý jednotlivý dělostřelec znal svou úlohu. Naše smíšené anglicko-české osádky se ale s tímto úkolem vyrovnaly se ctí, a i když jsme s tak velkým počtem děl ještě necvičili, snad jsme neudělali královským dělostřelcům příliš velkou ostudu.
Zkušenosti z Larkhillu využijeme již na podzim v Holandsku, kde proběhne u příležitosti 70. výročí operace Market-Garden velká rekonstrukce bojové cesty britského XXX. sboru od belgicko-holandských hranic až k Arnhemu. Společně s dalšími několika sty kusy bojové techniky si bude cestu k “příliš vzdálenému mostu” probojovávat i naše britsko-belgicko-česká baterie 25pdr.
Text Petr Březina, fotografie Marcela Volfová