Celá první polovina roku 2020 se nesla v duchu koronavirového lockdownu a zrušených akcí. Týkalo se to i dlouho připravované akce v západních Čechách, kde jsme si chtěli na autentických místech po 75 letech připomenout působení Československé samostatné obrněné brigády po jejím návratu do vlasti. Centrem oslav měl být Chanovický zámek, v roce 1945 sídlo velitelství 2. tankového praporu. Plánovaný čas konání – květen 2020, stav – zrušeno několi dní před akcí.
Naštěstí to kolegové z klubu Rota Nazdar nevzdali a usilovně pracovali na možnosti realizace akce v náhradním termínu. A podařilo se – o prázdninách se situace poněkud uklidnila a naskytla se možnost uspořádat akci se základnou v Myslívu, obci, kterou jsme již měli to potěšení navštívit během jízdy historické kolony brigády před dvěma lety. S radostí jsme tedy kvitovali právě tuto volbu, jednak proto, že se nám v Myslívu tehdy velmi líbilo a hlavně v létě roku 1945 zde byla dislokovaná 2. rota motopraporu, vyzbrojená mj. i Universal Carriery. Náš „Drsňák“ se tedy vpravdě vracel domů.
Termín akce byl stanoven na prodloužený víkend 21.-22.8. 2020, tentokrát ale měla západní Čechy obsadit armáda přátelská a ne okupační. Pro nás celý podnik představoval především logistickou výzvu, neboť jsme měli za čtyři dny najezdit stovky kilometrů a uskutečnit sérii nakládek a vykládek techniky.
První štace nás čekala už ve čtvrtek odpoledne, kdy jsme se zúčastnili pietní vzpomínky na příjezd Kombinovaného oddílu ČSOB dne 8. května 1945 do Kyšic u Plzně. Tři obrněné Universal Carriery byly tehdy součástí jednotky pplk. Sítka, přítomnost „Drsňáka“ u pomníku na návsi byla tedy velmi vhodná.
Odtud jsme se přesunuli už do Myslíva, kde jsme měli vyhrazený nádherný prostor na rozlehlé zahradě místní fary. Kamenná zeď farské zahrady v sobě skrývá i jednu zajímavost – zazděné vzpomínky na přítomnost československých vojáků v roce 1945 – britský plechový armádní hrnek Mug a zejména několik článků z pásu carrieru. Tyto artefakty zde vydržely celou dobu komunismu a jsou dodnes unikátní památkou na osvobození západních Čech.
V pátek a v sobotu nás čekal bohatý program v Myslívě, kde jsme spolu s dalšími kluby ze sdružení „Benešovi muži“ předváděli ukázky výcviku obrněné brigády. Naším úkolem byla prezentace Universal Carrieru a demonstrace střelby z lehkého kulometu Bren. Přes úmorné vedro a ztráty způsobené agresivním hmyzem jsme divákům připravili atraktivní podívanou.
Kromě brigádních jednotek bylo na zahradě k vidění i ležení americké armády a expozice československých legií. Během dne došlo i k poklepání základního kamene chystaného muzea v budově fary – v Myslívě tedy na svou historii rozhodně nezapomínají!
Drsňák se nakonec dostal i do Chanovic, v sobotu odpoledne jsme se zúčastnili na zámku slavnostního odhalení pamětní desky na počest osvoboditelů. Přímo z nemocnice nás přijel posílit i čerstvě propuštěný Luboš, kterého den předtím vyřadila z akce nepřátelská vosa.
Program v Myslívě byl zakončen zajímavou přednáškou PhDr. Plachého o působení jednotek brigády v západních Čechách a promítáním dobových filmů z téhož období. Na jednom záběru z května 1945 mohli diváci dokonce zahlédnout v pohybu i Universal Carrier T340185, tedy našeho „Drsňáka“.
V neděli nás pak už čekala jen naše dlouhá „cesta domů“. Celkově se akce velmi vydařila a i když byla letos z důvodu pandemie skoro jediná, jsme rádi, že jsme mohli zase trošku přispět k popularizaci československého zahraničního odboje za 2. světové války.
Text Petr Březina, foto Petr Březina, Marcela Volfová, Josef Blaha
FOTOGALERIE