Expedice Berlín 2011

(pár tipů a rad pro návštěvníky města)

Tímto článkem se chceme podělit o zážitky z letošní návštěvy hlavního města Spolkové republiky Německa – Berlína. Také chceme čtenářům dát pár rad a tipů pro návštěvu, na co se podívat a co se dá stihnout za cca 5dní. Berlín je město, kterým kráčely dějiny, zejména dějiny 20. století – ať už dobytí Rudou armádou v květnu 1945, Berlínská krize v roce 1948, stavění Berlínské zdi v roce 1961 a nakonec i její bourání v roce 1989. Na prohlídku jsme si vyčlenili 5dní a je nutno říct, že na toto velkoměsto je to v podstatě minimum, aby se návštěvník podíval na hlavní a nejznámější památky a k tomu přidal pár muzeí a prohlídek města.
Jedno z prvních míst, které jsme navštívili, byla známá ulice Unter den Linden a na ní Vojenské muzeum. V muzeu jsou velmi rozsáhlé sbírky od dob Římské říše po 2. světovou válku. Zejména období středověku je velmi dobře zpracováno s neuvěřitelným množstvím dobových materiálů a předmětů. Trochu nás zklamala expozice 2. sv. války, která obsahuje především dokumenty a fotografie. Muzeum je v historické budově arzenálu, ke které je přistavěna nová budova, kde se konají dočasné expozice. V době naší návštěvy zde byla zajímavá výstava o německé policii za Třetí říše. Kromě množství materiálů, které souvisí s policií a s její prací, byly na několika televizorech promítány dobové filmy, například z výcviku policie nebo ze zásahu policejní jednotky proti partyzánům v oblasti Běloruska.

Další muzeum, které by neměl návštěvník, který se zajímá o vojenství, historii a techniku minout, je Technické muzeum. V nové několikapatrové budově, která je postavena vedle železničního depa a v dalších přilehlých objektech je umístěno obrovské množství technických památek. Nachází se zde sbírka obráběcích strojů, textilních strojů, elektrotechniky a telekomunikací, expozice lodní dopravy, historie letectví, sbírka železničních vozů (lokomotiv i vagónů), starý mlýn, starý pivovar a možná i další menší expozice, které jsme nestihli objevit… Už z výčtu expozic vyplívá, že nadšenec do techniky by v tomto muzeu dokázal strávit klidně i několik dní. Mě osobně nejvíce uchvátila lodní expozice. V ní se nachází několik parních strojů různé konstrukce, v podstatě celá strojovna i s kusem kotelny říční parní lodě, celý říční remorkér, množství menších lodí, pramic a člunů. Dále vrak říční plachetní nákladní lodě z roku cca 1848, který byl vyloven ze dna řeky, nebo miniponorka Biber z 2. světové války. V muzeu jsou expozice konstrukce lodí – dřevěná, kombinovaná, ocelová nýtovaná a svařovaná, expozice záchranných prostředků, navigačních pomůcek nebo třeba velrybářství. V celé expozici je spousta modelů lodí, modelů objasňující principy a fungování různých lodních součástí a zařízení a samozřejmě se i zde na různých obrazovkách promítají filmy s příslušnou tématikou.

Další část expozice je věnována letectví. A stejně jako expozice lodní dopravy, je i ona doslova přeplněna exponáty. Od civilních letadel ze začátku letectví po moderní proudové letouny a rakety. Mezi nejzajímavější a nejpěknější exponáty patří Messerschmitty Bf 109 a Bf 110, dopravní Ju 52, palubní deska Fw 190 a raketa V1. Velmi pěkná a rozsáhlá je sbírka leteckých motorů, jeden je dokonce rozebrán na jednotlivé díly tak, že je krásně a názorně vidět konstrukce. Samozřejmě nemůže chybět motor z rakety V2. U něj je pro porovnání umístěn i raketový motor moderní konstrukce. Stejně jako lodní sbírka, je i letecká expozice doplněna množstvím modelů a předmětů, souvisejících s letadly a létáním.

O ostatních expozicích technického muzea jen krátce. Zájemce o železnici si v tomto muzeu také přijde na své – sbírka obsahuje vozy od začátku železniční dopravy až po současnost. Také v této expozici je množství modelů a to nejenom vozů, ale i mostů, nádraží a dalších železničních zařízení. Velmi zajímavý je exponát parní lokomotivy, u kterého jsou hlavní části v podélném řezu. V expozici elektrotechniky je také mnoho zajímavých exponátů – rádia, vysílačky, televize a podobně. Většinou jsou zde ucelené vývojové sbírky od prvních pokusů po současnost. Unikátní je dozajista první televizní studio, které bylo použito při Olympijských hrách v Berlíně 1936.

Muzeum berlínské zdi bylo dalším místem, kam podívali. Nachází se je poblíž bývalého Checkpoint Charlie – známého hraničního přechodu mezi Západním a Východním Berlínem. Toto muzeum je hojně navštěvováno turisty a jsou v něm exponáty související s berlínskou zdí a obecně s útěky občanů NDR do SRN.

Poslední muzeum, o kterém se zmíníme, je věnováno německému odporu vůči nacistickému režimu. Je umístěno v bývalém vrchním velitelství Wehrmachtu na ulici Stauffenbergstrasse, která byla po válce pojmenovaná po plukovníkovi Clausi von Stauffenbergovi. Muzeum obsahuje různé dokumenty odporu proti nacistickému režimu. Na nádvoří budovy je pamětní deska a památník neúspěšného převratu v roce 1944. Toto muzeum není turisty téměř navštěvováno, ale o to víc je v něm školních výprav německé mládeže.

Jedním z cílů byla i prohlídka jediné dochované berlínské protiletecké věže, která se nachází v parku Humboldthain. Bohužel jsme se nedostali dovnitř, protože návštěvní dny jsou jen pár dní v týdnu a vnitřní část je poškozena, proto je z bezpečnostních důvodů nutné, aby návštěvníci rozuměli německy nebo anglicky, ale prohlídky v angličtině jsou jen jednou denně.

Prohlídku Braniborské brány, Bundestagu (bývalý Reichstag), Möltkeho mostu, televizní věže, Vítězného sloupu nebo například památníku padlých sovětských vojáků není potřeba podrobněji popisovat.

Poslední zajímavost, o které se zmíníme, jsou památky na tvrdé boje v květnu 1945. V podstatě se nedají najít – Berlín je dnes kompletně obnovený. Sem tam najdete dům, který má fasádu poškozenou od kulek a střepin. Z pietních důvodů ponechali Berlíňané pár staveb ve stavu z konce války. Jedná se o pár zbytků kostelů (např. Pamětní kostel Viléma I.), nebo například zadní stěna nádraží (Anhalter Bahnhof).

Závěrem si dovolíme pár praktických rad pro návštěvníky. Především si na prohlídku vyčleňte dost času, nebo si vyberte jen pár památek, které chcete opravdu vidět. Jak jsme již napsali úvodu, 5 dní na návštěvu je úplné minimum – například jsme nestihli letecké muzeum, které je na okraji Berlína. Navíc se v městě často konají různé kulturní akce, které vám v určitém čase znemožní prohlídku nějaké památky, například v době naší návštěvy se na letišti Tempelhof konala módní přehlídka spojená s technoparty a tak jsme si z této zajímavé stavby mohli prohlédnout jen odbavovací halu. Pro pohyb po městě vřele doporučujeme používat hromadnou dopravu. Systém metra (U-bahn) a pozemní železnice (S-bahn) je hustý, vlaky jezdí často, dlouho do noci a jsou relativně čisté. Navíc, koupíte-li si jízdenku na pět dní, získáváte tím nemalé slevy v různých muzeích. U dopravy vlastním vozem je velká nevýhoda, že parkovacích míst není mnoho, jsou placená a to i mimo centrum města. O potížích se vstupem do protiletecké věže jsme se zmiňovali. Podobně je to i se vstupem do Bundestagu – návštěvník se musí minimálně 3 dny předem registrovat na domovských stránkách, jinak se dovnitř nedostane.

Pokud jsme dali někomu tip na strávení dovolené nebo i jen pro návštěvu jedné konkrétní památky či muzea v Berlíně, jsme rádi a přejeme, abyste si pobyt užili.

Jiří Kučera

FOTOGALERIE

7.9.2011|