Artillery training Anglie 2022

Po dvouleté vynucené koronavirové pauze jsme se konečně dočkali a na Velikonoce 2022 opět vyrazili na tradiční dělostřelecký výcvik do Anglie.

Nevyžádaná přestávka udělala své a možná i proto jsme se na Salisburské pláni sešli v rekordním počtu. Kromě nás nechyběli dělostřelci z Belgie, Holandska a samozřejmě především z domovského britského klubu The Garrison. Celá akce byla zahájena slavnostní večeří v důstojnické jídelně a následně neformálním posezením v klubu, kde byla možnost se konečně po dlouhé době pobavit tváří v tvář s přáteli, které jsme neviděli po dlouhé dva roky.

Ráno druhého dne pak začal ostrý výcvik celé baterie 25 liberních kanónů. A když píšu celé baterie, tak myslím opravdu téměř kompletní sestavu sedmi z tabulkových osmi kanónů, předsunutého dělostřeleckého pozorovatele v pásovém carrieru, oddíl řízení palby, podpůrná vozidla a v neposlední řadě i belgickou polní kuchyni. Vskutku impozantní kolona historických vozidel se toho dne valila po polních cestách hrabství Wiltshire.

Celý letošní výcvik byl pojat více bojově, kdy baterie postupovala a plnila palebné mise dle fiktivní situace na bojišti, zprostředkované nám skutečným důstojníkem Royal Artillery, který celé cvičení vedl. Jeho brífinky nad taktickou mapou byly poutavé, bylo vidět, že je to skutečný profesionál. Celý program cvičení vyvrcholil noční střelbou, kdy byla celá baterie zavedena v úplném zatemnění do palebného postavení a po vypálení několika rychlých salv skrytě vyvedena zpět do kasáren.

Pochvalná slova od profesionálního dělostřelce při závěrečném nástupu pak byla tou pověstnou třešničkou za velmi plodně prožitým prodlouženým víkendem.

Děkujeme našim přátelům a těšíme se na brzkou shledanou v Albionu.

Zapsal Petr Březina, foto Marcela Volfová, Danielle Sian, Petr Březina

FOTOGALERIE

1.11.2022|