70. výročí osvobození Kyjeva

Kyjev 1943 – 2013

Letošní rok si připomínáme hned několik kulatých výročí, týkajících se významných bojových vystoupení československé exilové armády na východní frontě. V březnu jsme si přímo na místě připomenuli slavnou bitvu o Sokolovo, teď v listopadu pak neméně slavný boj o hlavní město Ukrajiny, Kyjev. Byli to totiž právě příslušníci 1. čs. samostané brigády, kteří významným dílem přispěli k osvobození tohoto velkého sídla. Jako první se probili do městského centra a dosáhli břehu Dněpru, to vše navíc za cenu poměrně malých ztrát, neboť celý útok byl velmi dobře připravený a jednotlivé složky brigády spolu výtečně spolupracovaly. O úspěchu celé akce svědčí i to, že tři příslušníci brigády, Antonín Sochor, Josef Buršík a Richard Tesařík, byli vyznamenáni nejvyšším sovětským vyznamenáním, Zlatou hvězdou Hrdiny Sovětského svazu.

K 70. výročí osvobození Kyjeva připravila ukrajinská strana vojensko-historický festival “Daesh Kiev!”, který kromě jiného sliboval i velkou bojovou ukázku na téma boje o město. Připomínání podílu Čechoslováků na boji proti nacistickému Německu tvoří stěžejní bod našeho snažení, v Kyjevě jsme tedy nemohli chybět – a i naše výprava byla vpravdě československá, tvořili ji tři Češi a čtyři Slováci. Jako v případě Sokolova, i nyní jsme zvolili leteckou přepravu, tentokrát však ne vládním speciálem, ale běžnou linkou Budapešť-Kyjev. Samozřejmě jsme nebyli jediní uniformovaní Čechoslováci ve městě, celkem se nás na festivalu sešlo okolo čtyřiceti příslušníků 1. čs. samostatné brigády, včetně několika ukrajinských příznivců z charkovského klubu vojenské historie “Rubež”.

Samotná bojová ukázka byla pojata vskutku velkolepě a při počtu 1400 uniformovaných účastníků nabídla divákům atraktivní podívanou. I když předvedený boj byl spíše volnou parafrází na historické události, pohled na vyloďující se nekonečné vlny Sovětů, promíchaných s Čechoslováky, letecké souboje nad Dněprem a štěkající protiletadlová děla, prokládaný výbuchy ve vodě i na souši, byl opravdu impozantní.

Celou ukázku jsme měli možnost sledovat, na rozdíl od většiny ze 40.000 návštěvníků, přímo z “první ruky”, protože naše místo bylo v čestné stráži u státní vlajky a brigádního praporu, pro které jsme vybrali vskutku důstojné místo přímo pod tribunou VIP. Kromě toho, že jsme “viděli”, byli jsme též “viděni”, takže československá vlajka nad bojištěm připomínala po celou dobu akce všem divákům nezanedbatelný podíl našich vojáků na osvobození jejich města.

Věříme, že jsme v Kyjevě zanechali dobrý dojem a opět trošku přispěli k připomenutí důležité úlohy, kterou naši vojáci sehráli v boji proti nacismu. Doufejme, že to nebyla naše poslední zastávka na cestě po stopách bojů Čechoslováků na Ukrajině a státní vlajka opět zanedlouho zavlaje, tentokrát třeba nad Bílou Cerekví.

Text Petr Březina, fotografie Petr Březina, Miloš Borovička a archiv

VIDEOGALERIE

Reportáž České televize, Události 4.11.2013

Letecké záběry z bojové ukázky, zdroj www.youtube.com

FOTOGALERIE

22.11.2013|