70. výročí operace Frankton – kajaky proti Bordeaux

Operace Frankton V. ročník (prosinec 2012)

V prosinci loňského roku uplynulo 70 let od provedení operace “Frankton”, jedné z nejodvážnějších akcí, kterou britské speciální síly za 2. světové války uskutečnily.

Úspěšný útok proti německým obchodním lodím, kotvícím ve francouzském přístavu Bordeaux v noci z 11. na 12. prosince 1942 se navždy zapsal do historie Combined Ops. Britské komando po vysazení z ponorky TUNA překonalo na skládacích kajacích Cockle Mark.2 během pěti nocí více než 60 námořních mil proti proudu řeky Gironde, přičemž jejich pohyb musel zůstat utajen četným německým hlídkovým lodím i letectvu. Z pěti vyloděných kajaků pouze dva dosáhly cílové oblasti, kde na ně čekala jejich kořist – zakotvené německé rychlé lodě, které dovážely z Japonska strategicky důležité suroviny, nezbytné pro válečný průmysl Třetí říše. Pomocí časovaných magnetických náloží se posádkám obou kajaků podařilo několik lodí těžce poškodit včetně jejich nákladu. Překvapení Němců bylo dokonalé – když začaly ráno u mol postupně vybuchovat nákladní lodě, nikdo v přístavu netušil, co exploze způsobuje. Zcela zmatení Němci podezřívali ze sabotáže zprvu francouský odboj, driftující miny shozené RAF apod., skuteční původci byli ale tou dobou už na cestě na záchytné adresy ve francouzském vnitrozemí. Návrat do Anglie přes Španělsko a Gibraltar se ale povedl jen dvěma z nich – veliteli operace majoru Haslerovi a námořníku Sparksovi z kajaku “Catfish”. Odveta rozzuřeného nepřítele byla tvrdá – členové komanda, kteří se neutopili a padli do zajetí, byli chladnokrevně postříleni na základě zvláštního Hitlerova rozkazu.

Vzpomínku na statečné muže z komanda majora Haslera jsme již tradičně pojali jako reenactingovou akci, čili s cílem pokusit se v mezích možností co nejvíce se přiblížit podmínkám skutečné operace. Termínově jsme se trefili téměř přesně, vypluli jsme v noci na 1. prosince 2012 a i víkendová předpověď počasí slibovala zajímavé zážitky. Prognóza hustého sněžení a nárazového větru se naštěstí nenaplnila a kromě citelné zimy panovalo ideální plavební počasí. Během denního bivaku nám dokonce sluneční paprsky vysušily promočenou výstroj a prohřály kosti. Po západu slunce šla ale teplota rychle dolů a kolem půlnoci se teploměr zastavil na -6°C. Vodní tříšť se na povrchu kajaků měnila v led a z konstrukce lodí se ozývalo zlověstné praskání. Plavba zrádnými vodami Gironde se naštěstí obešla bez katastrof, i když v jednu chvíli jsme se v naprosté tmě málem srazili s protiplující neosvětlenou pramicí. Její elektromotor nebyl vůbec slyšet a loď se vynořila z temnoty před naší přídí jako přízrak. Minuli jsme se na vzdálenost poloviny pádla a zase si vzájemně beze slova zmizeli ve tmě. Obě strany evidentně usoudily, že bude lepší předstírat, že se nikdy nepotkaly…

Po splnění všech operačních úkolů jsme se opatrně vylodili na opuštěném říčním břehu a zbývalo nám už jen postarat se o lodě. Tady nám ale panující počasí připravilo nečekané komplikace. Pohodlnou variantu potopení ojíněných kajaků u břehu, jako to provedli skuteční členové komanda, jsme z pochopitelných důvodů museli zavrhnout, nezbývalo tedy než ledové lodě zkřehlými prsty vytáhnout, rozebrat a složit. Voda na kajacích samozřejmě ihned po vytažení z řeky zmrzla na kost, takze plátěná obšívka nabyla vlastností prkna a cockle se i po odstranění dřevěné kostry odmítal vzdát svého hydrodynamického tvaru. Nakonec se nám i přes jeho hlasité protesty podařilo trup doslova nalámat do transportního vozidla a mohli jsme vyrazit domů.

Tento ročník “Franktonu” nám opět přinesl nové zážitky a zkušenosti, ale hlavně nás zase utvrdil v obdivu k statečným příslušníkům “Royal Marines Boom Patrol Detachment”, kteří v mnohem těžších podmínkách skutečné “Operace Frankton” splnili svůj úkol a i přes utrpěné ztráty těžce zasáhli nepřítele v jeho zranitelném místě.

Pte. H. E. Gripweed
4th Batt. of Musketeers

Reporty z předchozích ročníků akce naleznete zde: [2007] [2009] [2010]

FOTOGALERIE
Prosíme omluvte nízkou kvalitu fotografií, vznikaly za velmi nepříznivých podmínek

11.2.2013|