6.W.Btl. buduje postavení v Dargovském průsmyku

Tento rok jsme byli opět pozváni k účasti na vojensko-historické ukázce “GISELA STELLUNG 1944/2009 – Bitka o Dargov”. Již z naší minulé účasti jsme věděli, že organizační zabezpečení a finální provedení řadí tuto akci na špičku. Ani tento rok pro nás nebyl zklamáním.

Pro našince je poněkud delší cesta vykompenzovaná velice dobrým ubytováním a celkovým logistickým zázemím. Přípravě bojiště nešlo nic vytknout a i pozvaná technika byla na velmi vysoké úrovni. Naší jednotce byl svěřena obrana středního obraného postavení. Díky tomu, že jsme na akci přijeli jeden den předem, mohli jsme naplno rozvinout své ženijně-obranné dovednosti. V tomto směru mám snad jedinou připomínku: Myslím, že už by bylo na čase, aby se ostatní zúčastněné jednotky vyvarovaly tvorby okrasných zahrádek a jakýchsi hradeb před okopy, kdy si budují střílny jak pro protitankový kanón. Také doufám, že zapíchání několika haluzí na předprseň, kdy se okop nachází na zatravněné louce, bude už brzy hudbou minulosti a ne ukázkou dnešní naprosté stupidity a amatérismu. Díky tomu, že jsme se pokusili náš okop co nejlépe přizpůsobit okolí, jsme na bojišti oproti ostatním jednotkám strávili celý den.

Samotné provedení akce nebylo vůbec špatné a chtěl bych velice vyzdvihnout pyrotechnické zajištění! Protože to, co nám předvedli slovenští kolegové, ukázalo, jak jsme my v Čechách a na Moravě v této oblasti pozadu. Pyrotechnické efekty, které často vybuchují pár kroků od vojáků a dokonalé načasování s optickou stránkou, mne naprosto uchvátilo. Možná byla škoda, že přítomná technika byla málo použita a přišlo mi líto, že i dokonale provedená kopie tanku Tiger I byla tak málo využita. Ale jinak si myslím, že organizace akce a celkové zajištění bylo na velmi vysoké úrovni.

Po skončení ukázky jsme zůstali na místě do druhého dne a tak si mohli s organizátory velice dobře promluvit o radostech a strastech pořádání takto veliké akce. A když jsme se dozvěděli, jaké zajímavé “podujatie” nám chystají na příští rok, museli jsme si všichni říci:

“Příští rok nashledanou!”

Michal Křišťál

FOTOGALERIE

25.11.2009|