4th Batt. of Musketeers znovu na Churchillově podzimní míli

VI. ročník

Ani letos jsme nemohli vynechat tradiční podzimní setkání masochistů v uniformách, známější pod nevinným názvem “Churchillova podzimní míle”. Pro letošní ročník organizátoři z klubu “2nd Bt. Argyll and Sutherland” avizovali nové místo konání v odlehlém koutě Novohradských hor a několik dalších vypečených překvapení. A nutno dodat, že dostáli svému slovu.

Předpověď počasí rovněž nezůstávala pozadu a víkend sliboval prudké ochlazení s přeháňkami deště se sněhem. Všechny podmínky kvalitní akce byly tedy splněny a my vyrazili směr Černé údolí. Naše družstvo nebylo z nejpočetnějších, ale oba závodníci z 4th batt. of Musketeers věřili, že alespoň dojdou do cíle. Původní počty byly samozřejmě optimističtější, ale s blížícím se dnem odjezdu se naše řady postupně ztenčovaly a když se v den začátku závodu odhlásil i Pte. Juniper, bylo jasné, že naše letošní účast bude vskutku minimalistická.

Na startu v prostoru bývalé roty Pohraniční stráže se nás nakonec sešlo deset soutěžních družstev a to překvapivě vesměs z tábora britského Společenství.

Obávaný lehkozavazadlový U.S. maratónský tým, vítěz posledních ročníků, se letos neúčastnil, takže jasnými favority bylo chlapecké skautské družstvo pražského 12. oddílu, jejichž bojový pokřik “…hrnky, misky, tácky, my jsme kluci od dvanáctky!” jen podtrhoval jejich mladické nadšení a elán.

Před samotným startem závodu přišlo na řadu první organizátorské překvapení. Po studené páteční noci, ještě za ranního šera, stála všechna družstva nastoupena s pečlivě zabalenou výstrojí na bývalém apelplatzu roty. Místo pokynu ke startu ale následoval rozkaz k vybalení všech zavazadel včetně vyprázdnění kapes. Poté proběhla podrobná “kit inspection” se zaznamenáním veškerého nedobového vybavení, následovaná zabavením všech potravin kromě nápojů a kuřiva, čehož se se zvrhlým potěšením zhostil jeden z organizátorů. Dále každé družstvo vyfasovalo jedno signované syrové vejce, kteréžto muselo býti dopraveno v stejně dobrém nebo lepším stavu do cíle závodu. Pochopitelně nerozbité. Po tomto přátelském a srdečném úvodu měla družstva několik minut na zabalení všech věcí, rozházených po ploše buzeráku a závod začal.

Samotný průběh detailně popisovat nebudu, omezím se pouze na některé momenty:

  • Orientační běh podle azimutů je zajímavý, zvláště používáte-li pro navigaci 70 let starý kompas, jehož míra zbytkové magnetizace se limitně blíží nule…
  • Víte-li jak na to, airsoft se dá hrát i bez munice – při plnění úkolu, spočívajícího v dobytí bráněné pozice, jsem si svůj airsoftový křest odbyl vskutku stylově – hned první nepřátelská kulička, vypálená z maximální vzdálenosti, doplachtila šouráčkem ke mně a něžně se políbila s mým stehnem. Ani jsem si nevystřelil…
  • Prohlídka plátěného pytlíku od mouky vám může za určitých podmínek podstatně zvednout náladu…
  • Gourmierské červené víno nepatří mezi nejlepší značky, ale po 30ti kilometrech v nohách vám už chutná všechno…
  • Lákavá zkratka, vedoucí bažinou, nemusí být nutně tou nejlepší variantou. Chcete-li si ale zkusit hardcore reenactment Krále Šumavy, doporučuji…

Značně opotřebeni, doplazili jsme se za hluboké tmy zpět na Rotu. Místo kýženého odpočinku následoval ovšem ještě jeden rafinovany úkol, spočívající v uvaření neseného vejce přesně “naměkko” a jeho předložení degustační komisi k hodnocení. Do té doby družstvu stále bežel čas, bylo tedy nutno jednat rychle. V tuto chvíli se zúročilo mé několikrát proklínané ranní rozhodnutí o přibalení těžkého benzínového vařiče do batohu. Mohutný plamen z věrného Colemana brzy uvedl vodu do varu a v mihotavém světle skomírajících lihových Esbitů ostatních družstev jsme během chvilky vítězoslavně servírovali vejce porotě. Jak známo, pýcha ale předchází pád a ani v tomto případě tomu nebylo jinak. Zaslepen zjevnou superioritou našeho výkonného žhavidla nad ostatními ohřívátky, vyjmul jsem zřejmě vejce z vřící vody předčasně a tím tento zdánlivě triviální úkol ostudně pokazil. Nutno ovšem dodat, že takto dopadla i další družstva, neboť porota se svou přísností zjevně nechala inspirovat u nejmenované kuchařské show a její představa o vejcích “naměkko” nekorespondovala s většinou předložených výtvorů…

Po tomto fatálním selhání jsme odešli zpytovat svědomí do vlhkého stanu, doufajíce, že zítra k nám budou, s ohledem na naše zchátralé tělesné stránky, pořadatelé milosrdní.
Samozřejmě nebyli. První ranní úkol vyžadoval překonání opičí dráhy, kterou nám zde bohužel zcela nekolegiálně zanechali původní obyvatelé roty – soudruzi pohraničníci. Podle toho, jakou elitní složkou lidově-demokratické armády byla vojska Pohraniční stráže, si asi dovedete představit, jak dráha vypadala. Některé její prvky by se spíše hodily do cirkusového šapitó a jako celek rozhodně nebyla kompatibilní s našimi včerejškem zmučenými těly. Sadismus organizátorů neznal mezí!

Připomínajíce pár syfilitiků v terminálním stádiu nemoci, propotáceli jsme se skrz všechny překážky, doprovázeni zvrhlými pohledy odpočatých rozhodčí. Zejména John zakoušel na svých zpuchýřovaných nohou pravou torturu, ale držel se s pravým mušketýrským sebezapřením.
Závěrečné šplhací lano už bylo nad naše síly, ale bylo nám to jedno. V mrákotném deliriu jsme na sebe navěsili equipment a odvrávorali k poslední kontrole. Děsuplné představy o tom, co nás tam čeká, se naštěstí nepotvrdily, neboť závěrečný úkol byl vysloveně odpočinkový a spočíval pouze v střelbě ze vzduchovky na cíl.

A byl konec… I když bylo jasné, že zejména vzhledem k našemu kuchařskému výbuchu nelze žádné hvězdné umístění očekávat, byli jsme rádi, že to máme za sebou a doufali, že nebudeme poslední.
Na vyhlašování výsledků si pro nás ale pořadatelé schovali závěrečné a největší překvapení víkendu a já musím konstatovat, ze trosky 12.čety 4th Batt. of Musketeers obsadily na VI. ročníku Churchillovy podzimní míle fantastické 2.místo a získaly stříbrnou (rumovou) medaili!

Na vysvětlení tohoto jevu existuje několik teorií, přičemž ta nejpravděpodobnější říká, že počet startujících členů našeho družstva vždy přesně odpovídá výsledné pozici. Z tohoto důvodu vyráží tedy příští rok na trať závodu Pte. Clapper sám a já tímto apeluji na naše potenciální soupeře i organizátory, aby nám byli při ověřování této vědecké hypotézy maximálně nápomocni…

Pte. Gripweed
4th Batt. of Musketeers

Fotografie laskavě poskytli čactí horalé z “2nd Bt. Argyll and Sutherland” a Pte. Maverick

P.S.: Děkujeme všem za příjemně strávený víkend a přístí rok se opět těšíme nashledanou na VII. ročníku Churchillovy podzimní míle!

FOTOGALERIE

5.12.2010|