4th BATT. of MUSKETEERS se vyloďuje

Kapitola dvacátá první

Když nám poručík Goodbody začátkem června oznámil, že se budeme vyloďovat na strategicky důležitém kusu bažiny, druhý den polovina 12.čety dostala záhadnou střevní nemoc a když pak nám zbylým zdravým řekl, že žádá letectvo o předinvazní bombardování perutí B-17, námořnictvo o dvoudenní dělostřeleckou přípravu z válečných lodí a pancéřový invazní člun a armádu o rotu tanků a protileteckou baterii, onemocněl záhadnou střevní chorobou i zbytek čety.
Ministerstvo války mu samozřejmě ve všem vyhovělo a tak jednoho červnového rána nastoupil zbytek 12.čety, tj. poručík Goodbody, seržant Transom, vojín Drogue, vojín Gripweed, vojín Clapper a tři vojáci blíže neidentifikovatelné národnosti, o kterých poručík Goodbody tvrdil, že jsou to portorikánští Američané, do železné pramice, poháněné čtyřmi vesly. Jedinou podporou nám byli prám s baterií minometů, ocitnuvší se omylem v našem sektoru a stařičký dělový člun s jediným impozantním kanónem ráže 406mm, který tudy proplouval do loděnic k sešrotování.
Když jsme se blížili k pobřeží začínal se mě zmocňovat neklid. Na břehu se tyčily protiinvazní překážky a za nimi několik pásem obrany a v nich nepřítel, který měl asi trojnásobnou převahu. Hlavní a jedinou podporou byl vojín Drogue se svým BRENEM. Portorikánští Američané mluvili neznámou řečí a až teprve po důkladné rozborce jejich zbraní jsem uznal, že to opravdu nejsou předovky! Modlil jsem se ke Královskému námořnictvu, aby nás nenechalo na holičkách. Mé modlitby byli vyslyšeny. První výstřely z dělového člunu doslova sfoukly invazní překážky. Ani jsem se nemohl dlouho kochat tou spouští a už slyším poručíka, jak nás žene ven z člunu. Vyskakuji do vody a společně s vojínem Clapperem se brodíme k pobřeží. Střílíme naslepo a občas zaslechnu i náš BREN. Bohužel pověstná sedmá vlna mně propláchla můj věrný Lee Enfield MkIII. a tím ho vyřadila z provozu. To už nás dostihují ostatní a vyháníme Němce z jejich předsunutého postavení. Zastavují nás protiinvazní překážky. Poručík dává znamení světlicí pro minometnou baterii a my ostatní se urychleně stahujeme. Do míst ze kterých byla odpálená světlice dopadla minometná salva, která zlikvidovala překážky. Poručík Goodbody nás s pokřikem “CHARGE!” zvedá do útoku. S nasazenými bodáky vyrážíme kupředu. Otřesení Němci druhosledových a pomocných jednotek se znovu stahují. Dostáváme se do jejich prvního postavení a pak i do druhého. Pokračovali bychom i dál, ale v německém týlu se zvedá masa záložních jednotek a vrhá se do protiútoku. Pod ochranou BRENA a kouřové clony kvapně ustupujeme. Zachytáváme se v bývalém německém prvním postavení. Můj Enfield je nefunkční, tak na nepřítele házím obranné granáty. Když už třetí nevybuchnul, dívám se na datum výroby: 1918! Naštěstí ostatní spolubojovníci jsou na tom lépe a tak je německý protiútok rozbit. Znovu se vztyčujeme do útoku. V boji zblízka vyřazuji dva Němce, ale pak jsem zraněn na noze a nemohu dál. Z 12.čety toho moc nezbývá: Poručík Goodbody, vojín Drogue, vojín Gripweed a jeden portorikánský Američan v ruském námořnickém tričku se svojí předovkou! Do zmatku, který nastal, někdo vystřelil světlici a tak minometný přepad dopadl doprostřed bojujících jednotek. Jenom zázrakem se nikomu z našich nic nestalo. Nad bojištěm zavládl zlověstný klid. I poslední německý opěrný bod – kulometné hnízdo – je potichu. Vtom se vztyčuje portorikánský Američan a s typickým americkým pokřikem “Uráááá” se rozbíhá proti kulometnému hnízdu. Dávka z MG42 ukončila jeho odvážný výpad. Zpoza kulometného hnízda se vynořuje skupina Němců a vybíhá do protiútoku. Asi si vzali příklad z Portorikánce a tak je potkal stejný osud – vojín Drogue je zlikvidoval svým BRENEM. Poručík Goodbody, následován svým příkazníkem vojínem Gripweedem, vyráží proti kulometnému hnízdu. Střílejí a hází na něj granáty. Pak jsou ale zasaženi a nemohou dál. Naštěstí z druhé strany napadá kulometné hnízdo vojín Drogue a dlouhou dávkou z BRENA ho likviduje!

GOD SAVE THE KING!

Zpracoval: Sgt. Quido Transom

Přečtěte si: Jak se chystá vylodění

Fotografie poskytl MedWěd.

FOTOGALERIE

15.6.2002|