Akce CIHELNA 2009 – nejenom bojová ukázka “Západní val 1944”

Bojová ukázka “Západní val 1944- Průlom”

Jak je už v našem klubu mnoho let tradicí, podíleli jsme se i letos na akci “CIHELNA 2009” s podtitulem “Západní val 1944 – Průlom”. Oproti předchozím letům byl hlavním námětem vojensko-historických ukázek boj na západní frontě. Musím popravdě říci, že jsem se spolupráce s našimi americkými protivníky obával. Avšak oproti obecnému povědomí, které u mnohých německých jednotek panuje na schopnosti amerických jednotek v bojových ukázkách, jsem konstatoval, že bojové dovednosti našich protivníků jsou na velmi vysoké úrovni.

Německých vojáků se tento rok sešlo na Cihelně méně než je obvyklé v jiných ročnících, ale díky dobře připravenému scénáři, který počítal i s touto eventualitou byla ukázka, alespoň dle mého mínění, provedena opravdu kvalitně a vojensky hodně dobře a každá zúčastněná německá jednotka měla příležitost předvést v boji to nejlepší. Protože jsme chtěli tento rok ukázat ničení techniky pomocí pěchotních zbraní, byla ukázka zaměřená na tento typ boje. Pro mně byla třešničkou na dortu možnost nechat se přejet tankem, na nějž sem mohl posléze připevnit granát. Hřmot pásů nad hlavou doporučuji každému příznivci adrenalinové zábavy! Co se týče spojenecké techniky, zářil především tank Sherman, který jsem na akci v České republice zažil poprvé.

Jako každoročně, skládaly se ukázky na Cihelně ze dvou zobrazovaných období. Z již zmíněné západní fronty a také z bojů na východě. Ruských bojovníků přijelo proti předpokladům více než jsme čekali a proto tato druhá ukázka nezaostala za hlavní, která zobrazovala boje ze západní fronty.
Cihelna tento rok skončila úspěšně a tak nezbývá než těšit na to, co přinese příští rok, kdy budeme předvádět rok 1938. S těmi, pro něž je Cihelna srdeční záležitostí, se opět rád uvidím příští rok v srpnu.

Michal Křišťál

Doprovodný program u K-S 14

Britské jednotky letos nebyly v bojové ukázce ze západní fronty vítány, přesto se 4th Batt. of Musketeers Cihelny zúčastnil. Byli jsme požádáni sekcí K-S14, provozovatelem Muzea čs. opevnění, o malou prezentaci výstroje a výzbroje armády Jeho Veličenstva na ploše před pěchotním srubem. Německý tábor bratrské klubové jednotky “6.W.Btl.” měl vyhrazen prostor vlevo od Cihelny, my jsme pak obsadili plochu pod pravým zvonem.

Výstavka byla koncipována jako miniaturní “dobový” tábor, kterému dominoval britský stan “Bell Tent”, laskavě zapůjčený od kolegů z Roty Nazdar, “chráněný” kulometným hnízdem a obklopený vystavenými exponáty. Stan zároveň sloužil jako malý promítací sál, ve kterém mohli návštěvníci Cihelny shlédnout dokument “Krysy pouště” o bojích československých vojáků o Tobruk, běžící v nekonečné smyčce. Samotná výstavka pak kromě jiného představila kompletní škálu britské pěchotní výzbroje, kdy k vidění byly pistole Colt 1911A1, revolver Webley Mk.IV, pušky Lee-Enfield No.1Mk.III a No.4Mk.1, samopal Thompson M1A1, lehký kulomet Bren Mk.I a 2´minomet Mk.VII*.

Naživo si pak mohli návštěvníci prohlédnout vojáky v uniformách pěchoty (4th Batt. of Musketeers) a Commandos (Royal Marine Commando No.48), ve kterých nás přijeli podpořit kolegové z klubu “Věrni zůstaneme”.

Třešničkou na dortu pak byl pro nás kriketový zápas, sehraný v prostoru před Cihelnou během zuřící bitvy mezi US Army a Wehrmachtem.

I přes nepřízeň počasí si oba tábory (německý i britský) na nedostatek zájmu nemohly stěžovat a jejich prohlídka jistě zpestřila mnoha návštěvníkům Muzea čs. opevnění čekání ve frontě na vstup do pěchotního srubu. Svou cestu k nim ostatně nalezl i redaktor Českého rozhlasu, jehož reportáž si můžete poslechnout na stránkách ČR Pardubice, případně stáhnout na disk.

Petr Březina

FOTOGALERIE

10.12.2009|