100 let od založení Československé obce legionářské

 

 

 

100 let ČsOL – u takto významné události jsme nemohli s Drsňákem chybět a tak jsme se první záříjový pátek odvážně vydali po D1 na západ.

Po pěti příjemně strávených hodinách mezi kamiony nás uvítal slavný vrch Vítkov, kde na následující víkend rozbily své tábory jednotky československé armády a zahraničního odboje od legionářů po svobodovce.

Carrier samozřejmě rozšířil řady techniky v táboře Československé samostatné obrněné brigády, kde se stal vítanou atrakcí pro děti i dospělé. Po celou sobotu probíhal na Vítkově program pro veřejnost, který nabídl návštěvníkům možnost zažít „oživlou historii“ od prezentace uniforem a výstroje až po simulovanou operaci v polní nemocnici. My jsme se programu zúčastnili s ukázkou použití a střelby ze slavného kulometu Bren, ikonické zbraně 2. světové války.

Zatímco centrem Prahy pochodoval legionářský průvod, na kopci proudily ležením davy velkých a malých diváků, pro které snad i díky tomuto setkání už slova „legionář“ a „odboj“ nebudou jen prázdnými pojmy.

Program vydařených oslav zakončilo odpoledne v Národním památníku na Vítkově slavnostní zasedání Republikového výboru Československé obce legionářské.

Text Petr Březina, foto Vladimíra Podaná, Petr Vacek, Petr Březina

FOTOGALERIE

 

3.1.2022|