Trpké vítězství – 70. výročí osvobození Liptovského Mikuláše

Krátce před Velikonocemi 1945 byli jsme přesunuti na osvobozenou půdu vlasti, do malé obce Smrečany na Slovensku. Zde byl dislokován 4. úderný prapor 3. brigády 1. československého armádního sboru, který z této dědinky v podhůří Vysokých Tater nedlouho předtím vyhnal Němce a prostor obsadil.

Vojáci praporu se připravovali k rozhodujícímu útoku na nepřítele, zadržujícího již dva měsíce sbor před branami důležitého slovenského města, Liptovského Svatého Mikuláše. Byli jsme šťastni, že jsme konečně doma, i když situace nevypadala růžově. Drsné horské počasí, všudypřítomný chlad, ledový vítr, déšť, bláto, odhodlaný nepřítel v dobře připravených postaveních, nedostatek munice i stravy, trvalé vyčerpání – to vše tvořilo ingredience přicházejícího krvavého dramatu zarámovaného nedostupným horským masivem Tater. Toto byla opravdu jiná válka, než na jakou jsme byli zvyklí ze Západu!

Mnoho potu a krve bylo prolito, než vojáci armádního sboru vstoupili do ulic Mikuláše. Velkého přijetí se nám ale nedostalo. Žádné jásající davy, záplavy vlajek, cesty zatarasené mávajícími civilisty, jako jsme znali z Francie, Holandska a Belgie – nic takového se nekonalo. Město bylo podivně tiché, z oken a chodníků nás apaticky pozorovali obyvatelé, jako by se jich osvobozování republiky a konec války v jejich kraji ani netýkal. Dva vlastenci s československou vlajkou a nezbytnou lahví destilátu, vítající unavené vojáky – to byla celá sláva.

S trpkou pachutí na jazyku, která nepocházela jen z rychlého hltu borovičky, pozorovali jsme na obzoru mizející zadní voj nepřítele, ustupující směrem na Ružomberok a dál.

Nebyl to věru ten barvotiskový obrázek návratu do osvobozené vlasti, který jsme si stokrát vysnili za dlouhých nocí v Africe a v Anglii…

Jedno ale platí stále – každé osvobozené město, každý obsazený kilometr nás posouvá dál na západ, ke konci naší cesty, k Váhu, přes Beskydy, Moravu až do Prahy!

Zapsal voj. Březina, 2. družstvo 3. roty
Fotografie voj. Mindárová, štáb praporu

FOTOGALERIE

Kompletní fotogalerie od Miroslavy Mindárové (externí odkaz)

Reportáž České televize z rekonstrukce bojů o kótu 729 Nicovo (externí odkaz)

20.5.2015|