Drsňák opět na Dni uniformovaných sborů 2018

Po loňském vydařeném ročníku jsme i letos začátkem října opět vyrazili do Kroměříže. Cesta z Brna nám sice zabrala téměř pět hodin, takže jsme bohužel nestihli záhájení pátečního dobového plesu v Sokolovně, noční překvapení a zlatý hřeb večera v podobě epického leteckého příběhu v podání mužského baletu nám ale neunikl. Když po půlnoci, po desetihodinové cestě z Plzně, dorazil i Luboš, byla posádka Drsňáka v plném počtu a připravena na zítřejší den.

Letos se Den uniformovaných sborů nekonal na Hanáckém náměstí, jak bývalo zvykem, ale premiérově na místním letišti. A ne náhodou. V roce 2018 uplynulo 100 let od založení prvního samostatného letectva ne světě – britské RAF, velký důraz byl tedy věnován “mužům v modrém”. Kromě dobového tábora Čechoslováků ve službách RAF celý den probíhaly letecké ukázky historických letounů i vzdušné bitvy RC modelů. V hangáru pak byla ke shlédnutí tematická výstava Nebeští jezdci. Výkony pilotů byly obdivuhodné a některé nízké průlety nad ranvejí doslova dechberoucí.

My jsme se po vztyčení stožáru se státní vlajkou (mimochodem jedinou na celém letišti) věnovali pilování našich již tak téměř dokonalých dovedností z oblasti dobového odpočinku a rozvíjení baristického umění s kávovarem. Skromně se domníváme, že naše nevšední představení bylo po právu návštěvníky oceněno.

Těm, kteří nás ještě neměli dost, jsme pak předvedli co umí britský Universal Carrier v pohybu během prezentace v aréně, společně s replikami čs. tančíku Praga AH-IV a obrněného automobilu PA-II “Želvy”. Závěrečné taškařice “Útok jízdy proti tankům šavlemi a kopími” jsme se již raději nezúčastnili a zamíříli přímo z polygonu k domovu.
Děkujeme organizátorům za pozvání a přístí rok třeba zase na viděnou v Kroměříži.

Text Petr Březina, foto Josef Blaha a Petr Březina

FOTOGALERIE

9.1.2019|