Dělostřelecký výcvik s 25pdr kanóny

Jako již tradičně, i v roce 2018 jsme se zúčastnili pravidelného velikonočního dělostřeleckého výcviku s 25pdr kanóny, který pořádají naši přátelé z anglického klubu The Garrison. Našemu odřadu letos připadla zvlášť čestná úloha, dopravit do Anglie i našeho kamaráda Čambu, který dostal exkurzi do britské výcvikové školy jako dar ke svým 70. narozeninám. Jeho generálská uniforma budila cestou zaslouženou pozornost a Čamba si pobyt vysloveně užíval.

Letošní výcvik nás provázelo typické anglické počasí, takže o bláto a déšť nebyla nouze. Během dlouhých přesunů baterie po salisburské pláni zejména velitelé vozů mrzli v otevřených poklopech vozidel a technika se obalila kompaktní vrstvou kvalitní wiltshirské ornice. Jedna ze zastávek v opuštěné výcvikové vesnici pak dotvořila opravdu frontovou atmosféru celého cvičení.

Zlatým hřebem výcviku pak byly noční střelby, kdy se nejprve celá baterie v úplném zatemnění přesunula do výchozího prostoru, poté byly jednotlivé kanóny zavedeny návodčími do palebných postavení (některé i do těch správných), proběhly nezbytné výpočty ze strany GPO, zaměření a poté rychlá palebná mise. Následovalo skryté vyvedení baterie z palebného postavení a přesun na základnu.

Palba z pětadvacetiliberních kanónů v naprosté tmě má své nepopiratelné kouzlo; oslepující zášlehy z hlavní, doprovázené pomalým dohasínáním částeček střelného prachu v okolí skýtají nádhernou podívanou. Ostatně posuďte sami v přiložené fotogalerii.

Text a foto Petr Březina

FOTOGALERIE

22.11.2018|