Akce Cihelna 2019 – Svoboda přichází přes Slezsko 1945

16. – 17. srpna 2019

„Je jaro roku 1945, nacistické Německo se již zmítá ve smrtelných křečích a ze severu postupuje na území protektorátu Böhmen und Mähren 4. ukrajinský front Rudé armády včetně příslušníků 1. čs. samostatné tankové brigády a čs. smíšené letecké divize. Začíná největší bitevní střet na našem území – Ostravská operace.“

Stejně jako po mnoho minulých let, i letos nám připadla ta čest (ale i práce) zajištovat hlavní vojensko-historické ukázky na jedné z největších akcí v České republice zabývajících se tématem obrany státu. Letošní 22. ročník Akce Cihelna byl věnován významné osvobozovací akci a největšímu bitevnímu střetu na našem území – Ostravské operaci.

Během dvou dnů bylo na králickém bojišti možno spatřit na čtyřicet kusů velké vojensko-historické techniky (originály i repliky) a více než 350 dobově vystrojených a vyzbrojených bojovníků v napínavém příběhu, který vycházel ze skutečných událostí. V explozích granátů a dýmu se střetly dva německé střední tanky Panzerkampfwagen V Panther a čtyři sovětské střední tanky T-34 (jeden z nich v českých barvách Svobodovců), německý stíhač tanků Marder, kolopásový M3 Half-track v sovětských barvách (Lend and Lease Act) a německý obrněný transportér Sd.Kfz. 251, několik různých kanónů, motocyklů, nákladních, obrněných i osobních vozidel a famózně pilotované stíhací letouny Jak 3 (ULL) s dechberoucím leteckým divadlem.

Ve vojenských leženích obou stran, německé i sovětské, mohli návštěvníci akce poznat také dobový život vojáků takřka od snídaně po večeři. Stravování vojáků zajišťovala dobová kuchyně.

 

Pořadatelé:
MĚSTO KRÁLÍKY
AGENTURA LOGISTIKY
ARMY FORT BRNO, S.R.O.
VHK Erika Brno, z. s.

Foto a text: Michaela Wecker

UKÁZKA Z FOTOGALERIE

11.11.2019|